audience u královny

Královna nechala Zemana čekat, přednost dostaly oběti požáru

audience u královny
Královna nechala Zemana čekat, přednost dostaly oběti požáru

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Setkání českého prezidenta Miloše Zemana s britskou panovnicí začalo později, než bylo plánováno. Alžběta II. a princ William se totiž vzhledem k tragickým událostem, kdy při požáru v noci na středu zahynuly v 24patrovém domě desítky Britů, vydali do jednoho z komunitních center, kde se setkali s přeživšími obyvateli. Audience české hlavy státu plánovaná na 13:00 SELČ nakonec začala se zhruba půlhodinovým zpožděním.

Královský zpravodaj BBC Peter Hunt zveřejnil ve 14:30 SELČ první fotografii ze schůzky. Královna si na ní potřásá rukou s Milošem Zemanem. Na snímku je také vidět prezidentova manželka Ivana. Setkání se účastnila i dcera prezidentského páru Kateřina Zemanová.

Na twitteru o tom informoval zpravodaj ČT Bohumil Vostal, který přidal i video s příjezdem královny. Chvíli po ní do Buckinghamského paláce dorazil také Miloš Zeman. 

Na dalším snímku je vidět, jak před Buckinghamský palác přijíždí kolona s českým prezidentem Milošem Zemanem. Zpravodaj ČT Bohumil Vostal v 13:40 informoval, že audience již začala.

Královna s vévodou z Cambridge zavítali do krizového střediska Westway Community Centre, kde jsou nouzově ubytováni mnozí z těch, kteří při požáru 24podlažní budovy se 120 byty přišli o střechu nad hlavou.

Ve středisku byli při návštěvě královny přítomni také dobrovolníci. Centrum také přijalo tisícovky darů ve formě ošacení, hraček nebo hygienických potřeb.

Plameny, které bytový dům Grenfell Tower zachvátily v noci z úterý na středu, připravily o život nejméně 17 lidí. Desítky obyvatel domu jsou však mezi nezvěstnými. Další desítky lidí utrpěly při požáru zranění.

Královna už ve čtvrtek ocenila odvahu hasičů a „neuvěřitelnou velkorysost“ dobrovolných pomocníků.

Britská královna Alžběta II. - FOTO: Shutterstock

Počet mrtvých stále roste

Šéf londýnské policie Stuart Cundy v pátek oznámil, že při požáru zahynulo nejméně 30 lidí. Počet potvrzených obětí tak v aktualizované bilanci stoupl o 13 a policie se domnívá, že poroste i nadále. V současnosti je v péči lékařů 24 lidí. Stav 12 z nich je kritický.

Oběti navštívila už i Mayová

Pacienty zraněné při požáru navštívila v pátek i britská premiérka Theresa Mayová v jedné z londýnských nemocnic. Informovala o tom agentura Reuters. Předtím ministerská předsedkyně čelila všeobecné kritice, že se dosud s přeživšími nesetkala, přestože na místě tragédie ve čtvrtek byla.

Mayové vytýkali místní obyvatelé, opozice, média i někteří členové její Konzervativní strany, že se dosud nesetkala s přeživšími obyvateli výškové obytné budovy Grenfell Tower. Někteří jí zazlívali, že se patrně chtěla vyhnout emocím a místo sebe na setkání se zasaženými obyvateli vyslala své ministry.

,