Černá Hora míří do NATO. Rusko reaguje zákazem dovozu vína
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Černá Hora je od dubna blízko k přijetí do Severoatlantické aliance. Protokol již podepsal americký prezident Donald Trump, souhlasily i všechny členské státy, vyjma Španělska. V reakci na to Moskva schválila zákaz dovozu černohorského vína, údajně z hygienických důvodů. Informuje o tom BBC.
Černohorský premiér Duško Markovič označil zákaz jako politicky motivovaný. „Je jasné, že rozhodnutí je v kontextu se členstvím v NATO,” uvedl Markovič. Celkem pětina exportu vín z Černé Hory míří do Ruska, zákaz bude mít tedy značné ekonomické následky.
Protokol o přistoupení podepsali představitelé Černé Hory a členských zemí aliance již loni v květnu v Bruselu. Odstartoval se tím ratifikační proces, čeká se už pouze na souhlas Španělska, které o něm bude hlasovat 17. května. Na jeho konci se Černá Hora stane 29. členem aliance.
Rusko mělo stát také za neúspěšným pokusem o převrat během říjnových parlamentních voleb v Černé Hoře. Cílem chystaného atentátu byl podle vyšetřovatelů tehdejší premiér Milo Djukanovič. Černá Hora pak vydala mezinárodní zatykač na dva Rusy a tři Srby, kteří do něj byli zapojeni. Oba Rusové měli být členy vojenské rozvědky GRU. Kreml zapojení do pokusu o atentát rezolutně odmítl.