"Znárodnění" doněckých podniků

Doněčtí separatisté obsadili Achmetovy podniky, ten jim vypnul telefony

"Znárodnění" doněckých podniků
Doněčtí separatisté obsadili Achmetovy podniky, ten jim vypnul telefony

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Podniky nejbohatšího ukrajince Rinata Achmetova byly obsazeny donbaskými separatisty, kteří se ve středu rozhodli vyvlastnit ukrajinské hutní a těžební provozy působící na jimi kontrolovaném území. Achmetovova finanční skupina System Capital Management (SCM) převedení svých podniků pod povstaleckou správu považuje ho za nepřijatelné. Achmetov jako odplatu separatistům nechal prostřednictvím operátora Ukrtelekom vypnout mobily až pětině lidí v Doněcku.

Krok samozvaných lidových republik na východě Ukrajiny je reakcí na dopravní blokádu povstaleckých území, kterou od počátku února zavedli příslušníci radikálních ukrajinských uskupení a poslanci nacionalistických stran v kyjevském parlamentu. Povstalci dali Kyjevu ultimátum, podle něhož ukrajinské podniky na separatistickém území „znárodní“, pokud blokáda neskončí. Ve středu oznámili, že znárodnění vstupuje v platnost.

„Soukromý majetek je svrchovaný a požadavky převést naše podnikání (pod povstaleckou správu) a platit daně samozvaným republikám jsou nepřijatelné,“ uvádí se v prohlášení SCM, o němž ve čtvrtek informoval ukrajinský tisk. „Žádný nátlak nás nepřinutí, abychom právní úpravu podnikání změnili,“ konstatuje skupina, jejímž je Achmetov jediným vlastníkem.

Ve středu jeden z Achmetovových telekomunikačních podniků, Ukrtelekom, v Doněcku oznámil, že jeho objekty obsadili ozbrojenci. Stejný osud podle skupiny SCM potkal i sídlo donbaské humanitární organizace, kterou ukrajinský miliardář financuje. Doněck, který leží nedaleko frontové linie, mají od začátku povstání v roce 2014 pod kontrolou proruští radikálové. Achmetov zareagoval tak, že prostřednictvím Ukrtelekomu nechal v Doněcku odpojit až 200 000 telefonů ze sítě.

Dopravní blokáda vážně komplikuje ukrajinskou ekonomiku a vláda prezidenta Petra Porošenka její zavedení stále ostřeji kritizuje. Krizí procházejí zejména energetické provozy, které jsou závislé na přísunu donbaského uhlí. Stále více ukrajinských oblastí pociťuje nedostatek elektřiny, v řadě regionů byla podle médií vyhlášena regulační opatření.

Organizátoři blokády ve čtvrtek podle agentury Unian oznámili přechod ke druhé etapě své akce. Kromě železničních tratí budou prý blokovat i automobilové spojení s Donbasem.

Rinat Achmetov s hráči svého klubu Šachtaru Doněck - Foto: Shutterstock

 

, , tk

2. března 2017