Chtěl Zeman zrušit schůzku s dalajlamou? Ovčáček mlží, Babiš potvrdil

Chtěl Zeman zrušit schůzku s dalajlamou? Ovčáček mlží, Babiš potvrdil

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

V kauze (ne)vyznamenání Jiřího Bradyho stále zůstávají otazníky. Například není jasné, jestli prezident Miloš Zeman osobně žádal ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL), aby zrušil plánovanou schůzku s dalajlamou. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček sice říká, že se nic takového nestalo, ministr financí Andrej Babiš (ANO) ale prohlásil pravý opak – že mu to prezident potvrdil. Redakce Echo24.cz kontaktovala Ovčáčka s žádostí o vysvětlení, dočkala se však pouze vyhýbavých odpovědí.

Jiří Ovčáček v sobotu dopoledne pro Radiožurnál popřel, že by prezident Miloš Zeman osobně žádal ministra kultury Hermana o zrušení schůzky s dalajlamou. Jejich rozhovoru byl prý osobně přítomen a oba muži spolu podle něj mluvili o imigraci.

Už o pár hodin později ale ministr financí Babiš uvedl, že Zeman mu přiznal, že Hermana žádal, aby svou schůzku s dalajlamou zrušil. Odmítl ale, že by schůzku spojoval s vyznamenáním pro Hermanova strýce Jiřího Bradyho. Šéf hnutí ANO to řekl novinářům poté, co se Zemanem v sobotu jednal v Lánech.

Ovčáčkova slova v sobotu popřel i ministr Herman. „Na svou čest prohlašuji, že mi prezident řekl, že nominaci J.Bradyho schválil, a že pokud se setkám s dalajlámou, tak ji zruší. Tak se i stalo,“ napsal na Twitter.

Vzhledem k tomu, že Babiš svým vyjádřením popřel Ovčáčkova slova, se redakce serveru Echo24.cz rozhodla kontaktovat prezidentova mluvčího s žádostí o vysvětlení. Na jasnou otázku, jestli Zeman žádal o zrušení schůzky, a nebo ne, však přišla značně neurčitá odpověď.

„Pletete několik věcí dohromady a opět se snažíte vytvářet dojem, že Hrad předkládá několik verzí. Což není pravda. Takže: Ministr Herman obvinil pana prezidenta, že na slovenském velvyslanectví vyhrožoval panem Bradym, pokud nezruší setkání s dalajlamou. A to prostě není pravda. Naneštěstí pro ministra Hermana jsem u tohoto setkání byl. Jinými slovy řečeno, pan prezident nespojoval pana Bradyho s dalajlamou, což také řekl v Lánech novinářům pan ministr Babiš,“ napsal Ovčáček v sms zprávě.

Na upřesňující dotaz, jestli Zeman skutečně žádal o zrušení schůzky, pak Ovčáček opět odpověděl vyhýbavě: „Odpověděl jsem vám dostatečně jasně. Pan prezident nespojoval pana Bradyho se schůzkou ministra Hermana s dalajlamou, kterou kritizoval. Upozorňuji též, že pan prezident se setkal s ministrem Hermanem 27.9. tedy už před měsícem. A to ještě na výslovnou žádost ministra Hermana.“

Ovčáček jinými slovy stále nevyvrátil podezření, že Zeman osobně žádal Hermana, aby svou schůzku s dalajlamou zrušil. Odpověď nenabízí ani jeho profily na Facebooku a na Twitteru. Na obou sociálních sítích se sice objevilo mnoho příspěvků, žádný však případný Zemanův nátlak na zrušení schůzky nevyvrací. Místo toho začal psát o takzvané Pražské kavárně a její údajné snaze vytvářet kampaň proti Zemanovi.

, vb