utajené setkání v Akabě

Tajná schůzka o Izraeli: dohoda byla blízko, ale Netanjahu nepodepsal

utajené setkání v Akabě
Tajná schůzka o Izraeli: dohoda byla blízko, ale Netanjahu nepodepsal

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu se před rokem tajně sešel s vůdci Egypta a Jordánska, aby jednali o míru v oblasti. Iniciativa, kterou zprostředkoval tehdejší ministr zahraničí USA John Kerry, ale nakonec ztroskotala, protože Netanjahu ustoupil od své počáteční podpory plánu. O tajné schůzce izraelského premiéra s egyptským prezidentem Abdal Fattáhem Sísím a jordánským králem Abdalláhem II. informoval izraelský list Haarec. Odvolává se na zdroje z vlády bývalého amerického prezidenta Baracka Obamy.

Schůzky se nezúčastnil palestinský vůdce Mahmúd Abbás, podle deníku však byl informován prostřednictvím Kerryho.

Na tajné schůzce, která se konala loni v únoru v jordánském přístavu Akaba, Kerry navrhl, aby okolní arabské státy v regionu uznaly Izrael jako židovský stát, což je klíčový Netanjahuův požadavek, a to souběžně s obnovením mírových jednání s Palestinci.

Izraelský premiér ale nabídku odmítl, protože by vyžadovala významné stažení z okupovaných území. Pro takový krok by ve své koaliční vládě zastánců tvrdé linie nesehnal dostatečnou podporu.

Netanyahu v Bílém domě s prezidentem Trumpem. - Foto: FB B. Netanyahu

Zmíněná iniciativa také vedla k jednáním o vstupu umírněné opozice Jicchaka Herzoga do vlády. Tato jednání rychle vzala zasvé, když Netanjahu dal přednost vůdci nacionalistů Avigdoru Liebermanovi a jmenoval jej ministrem obrany.

Herzog v neděli na twitteru poznamenal, že historie nakonec rozsoudí význam příležitosti i význam promarněné šance.

Kerryho poradce schůzku potvrdil

Bývalý Kerryho poradce potvrdil, že schůzka se konala 21. února 2016 a že se Kerry snažil sladit někdejší „arabskou mírovou iniciativu“, která nabízela Izraeli mír s tuctem arabských a muslimských států výměnou za stažení z území obsazených po válce v roce 1967, a vytvoření nezávislého palestinského státu.

K navrhovaným změnám patřilo arabské uznání Izraele jako židovského státu, uznání Jeruzaléma jako hlavního města Izraelců a Palestinců a zmírnění práva palestinských uprchlíků na návrat a na majetek ponechaný v Izraeli. Egyptský a jordánský vůdce reagovali na návrh příznivě, avšak Netanjahu se odmítl k čemukoliv zavázat kromě schůzky s předsedou palestinské samosprávy Mahmúdem Abbásem.

Jiný bývalý představitel, který také mluvil pod podmínkou zachování anonymity, řekl, že spolu s Palestinci byly konzultovány i další arabské země v čele se Saúdskou Arábií. Obrovskou překážku představovali stoupenci tvrdé linie v Netanjahuově kabinetu, ale také arabské země se k plánu stavěly s různou mírou nadšení.

Sám Netanjahu, který podle nejmenovaných zdrojů svého času o schůzce informoval ministry ze své strany, se nyní ke zprávě nevyjádřil a jeho kancelář odmítla komentář.

Sísího úřad vydal stanovisko, ve kterém sice nejmenoval Haarec, ale uvedl, že zpráva obsahovala nesprávné informace. Samo konání tajné schůzky ale nepopřel. Z Jordánska žádné vyjádření nezaznělo.

 

,

19. února 2017