DOTAČNÍ PODVOD ANDREJE BABIŠE

Vyšetřování Čapího hnízda se nehnulo ani o píď. Stihne se do voleb?

DOTAČNÍ PODVOD ANDREJE BABIŠE
Vyšetřování Čapího hnízda se nehnulo ani o píď. Stihne se do voleb?

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Vyšetřování zneužití dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo, kterou nepřímo vlastní předseda hnutí ANO Andrej Babiš, je politicky velmi výbušné téma. A to zvláště s ohledem na blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Pokud totiž padne rozhodnutí ještě před jejich konáním, Babišovi, jehož hnutí zatím v předvolebních průzkumech vede, by to mohlo ublížit. Jestli k tomu ale dojde, zatím není jasné. Termín nechce upřesnit ani pražský městský státní zástupce, kterou má kauzu na starosti, ani Evropský úřad proti podvodům (OLAF), který se kauzou také zabývá. Vrchní státní zastupitelství si nad tím zatím „myje ruce“.

Na konci června se vcelku kriticky opřela vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová do vyšetřování Čapího hnízda – lidé od bývalého ministra financí Andreje Babiše vyšetřování obstruují a jeho doba je jen „hraničně akceptovatelná“. Jestli její kritika zabrala, ale není po dvou týdnech zřejmé. Státní zástupce, který má celou kauzu na starosti, nechce celou věc komentovat, rozhodnutí by ale podle něj mohlo padnout v září.

„Nejsem schopen vám to říct takhle. Lhůta je prodloužená do září, pracuje se na tom stále a nemůžu říct nic konkrétního,“ uvedl pro server Echo24 městský státní zástupce Jaroslav Šaroch, který má vyšetřování na starosti, na otázku, kdy bude celá věc uzavřená. Trestnímu oznámení přitom Babiš čelí už od sklonku roku 2015 a lhůta pro rozhodnutí se již několikrát odkládala. Naposledy se tak stalo na konci března tohoto roku.

Bruselské šetření je zatím časově podprůměrné

Souběžně s českým vyšetřováním probíhá také šetření v Bruselu, které vede Evropský úřad proti podvodům (OLAF). Ani ten ale zatím nechce říci, kdy by mohl se závěrem přijít. „Vyšetřování stále probíhá,“ uvedla pro server Echo24 tisková mluvčí úřadu Silvana Enculescu.

Podle ní ale neexistuje žádná striktní lhůta pro dokončení vyšetřování. „Doba trvání závisí na řadě faktorů – včetně složitosti každého případu, počtu států a osob zapojených, rozsahu, v němž spolupracují další služby Komise a zúčastněných stran, a uplatňování práv obhajoby,“ dodala Enculescu.

Brusel začal vyšetřovat Babišovo Čapí hnízdo na začátku března 2016. Případem se tedy zabývá téměř 17 měsíců. To je zatím na poměry úřadu podprůměr. „Délka vyšetřování se v posledních letech značně snížila. V roce 2016 bylo průměrné trvání případu 18,9 měsíců,“ dodala Enculescu.

Bradáčová si „myje ruce“

Bradáčová s jejím úřadem prováděla od konce března nad vyšetřováním farmy takzvaný dohled. V praxi kontrolovala Šarochovy postupy, protože si na něj někdo z dotčených kauzou stěžoval. Jedná se o běžný postup, ke kterému musí vrchní státní zastupitelství přistoupit, pokud stížnost přijde.

Farma Čapí hnízdo - FOTO: Jan Zatorsky

Bradáčová ale konstatovala, že je všechno v pořádku, ale že se celá věc už příliš táhne. „Je nutno konstatovat, že délka dosavadního řízení je jen hraničně akceptovatelná,“ uvedla Bradáčová na webu. Trestnímu oznámení čelí Babiš už od sklonku roku 2015, lhůta pro rozhodnutí už se několikrát odkládala. Naposledy se tak stalo na konci března.

Vedle toho Bradáčová kritizovala i to, že se někdo snaží celou věc zdržovat. „Jde nepochybně o trestní věc komplikovanou a rozsáhlou, když současně lze zaznamenat procesní neochotu k součinnosti ze stran některých privátních subjektů, která zpomaluje postup řízení,“ dodala. Celá záležitost je přitom také politicky závažná a to zvláště s ohledem na blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Ty by měly proběhnout 20. a 21. října.

Nyní to vypadá, že se svým prohlášením vlastně zbavuje odpovědnosti za vyšetřování. Jako vrchní státní zástupkyně má totiž ještě další možnosti, jak celou věc uvést do pohybu, pokud se jí zdá, že někdo vyšetřování záměrně zdržuje. Na státního zástupce, který má celou věc na starosti, by mohla podat kárnou žalobu k Nejvyššímu správnímu soudu.

K tomuto kroku může přistoupit, pokud by to vypadalo, že státní zástupce nedělá svoji práci dobře. V zákoně stojí, že ji může podat v případě, že „státní zástupce zaviněně porušil povinnost státního zástupce nebo že svým chováním nebo jednáním ohrozil důvěru v činnost státního zastupitelství, v odbornost jeho postupu, anebo jím snížil vážnost a důstojnost funkce státního zástupce“.

Kárná žaloba se ale ze strany vrchní státní zástupkyně nechystá. „Neuvažuji o tom,“ uvedla pro Echo24 Bradáčová. Podmínky, které stanovuje zákon, totiž podle ní nebyly splněny. Vedle ní by žalobu mohl podat ještě nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman nebo ministerstvo spravedlnosti.

Farma Čapí hnízdo patřila do přelomu let 2007 a 2008 do holdingu Agrofertu, který Babiš nedávno převedl do svěřenského fondu. Poté změnila formu vlastnictví, a nebylo tak možné dohledat její majitele. Díky změně dosáhla na evropskou dotaci, kterou by jako firma z koncernu Agrofert podle všeho dostat nemohla. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila mezi firmy Agrofertu. Babiš loni v březnu řekl, že v době získání dotace byla farma napsaná na jeho dvě dospělé děti a bratra jeho partnerky.