Zeman Babiše nakonec odvolá, míní Kubera. Senát zvažuje žalobu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
V Senátu se schyluje k mimořádné schůzi, na níž se bude řešit možné protiústavní chování Miloše Zemana. Ten v neděli oznámil, že se nechystá odvolat ministra financí Andreje Babiše (ANO), jelikož je to proti koaliční smlouvě. Senátoři mluví o tom, že Zeman znevažuje ústavu a uvažují o žalobě.
Návrh na svolání schůze se v úterý odpoledne na organizačním výboru chystá předložit senátor za hnutí STAN Jan Horník. „Už včera bylo pozdě. Již dnes máme jako senátoři dostatek informací a oslovuje mě dost lidí a žádají, aby Senát jako pojistka konal,“ řekl pro Echo24 Jan Horník. Prezident senátory svou nečinností podle Horníka do odvolání tlačí.
Není podle něj možné, aby prezident republiky nadřazoval koaliční smlouvu nad ústavu. „Jsem z toho slušně řečeno pohoršen, jak mluvčí i prezident celou situaci bagatelizují,“ dodal Horník.
Česká republika je podle něj ve velmi vážné vládní krizi a prezident místo toho, aby jednal, tak jezdí na návštěvu do krajů a do Číny. „To znamená, že občanům republiky ukazuje záda a říká, že tyto problémy nejsou tak důležité a důležitější jsou asi někde v Číně,“ kritizoval prezidenta za jeho nečinnost Horník.
S mimořádnou schůzí souhlasí i další člen organizačního výboru Jaroslav Kubera z ODS. Případnou žalobu na prezidenta by však nepodepsal. „Napětí by se nemělo eskalovat. Možná, že prezident Babiše nakonec odvolá,“ řekl pro Echo24 Kubera s tím, že argument s koaliční smlouvou není rozumný.
Žaloba podle něj nemá šanci na úspěch, jelikož by ji musela 120 hlasy podpořit i Poslanecká sněmovna. „Do velezrady to má opravdu daleko a nevím, jak by se s tím popasoval ústavní soud,“ dodal Kubera.
On sám by viděl řešení situace buď ve vypovězení koaliční smlouvy, v demisi všech ministrů za ANO nebo v předčasných volbách, které ODS dlouhodobě prosazuje.
Na mimořádné schůzi by měla podle předsedy Senátu být vyslechnuta tvrzení odborník. „Požádali jsme právníky, aby připravili jasné stanovisko možného postupu Senátu,“ uvedl již na konci minulého týdne předseda Senátu Milan Štěch.
Zeman jedná podle právníků protiústavně
Po anabázi z minulého týdne, kdy Miloš Zeman ve čtvrtek připravil pro Bohuslava Sobotku na Hradě oficiální přivítání pro podání demise celé vlády a kdy následně Bohuslav Sobotka demisi stáhl a navrhl pouze odvolání ministra financí, v neděli večer Zeman přišel s dalším překvapením. Řekl, že Andreje Babiše neodvolá, jelikož je to proti koaliční smlouvě, kterou na začátku volebního období sepsalo hnutí ANO, ČSSD a KDU-ČSL. Takový krok je však podle právníků i podle senátorů proti ústavě.
Již minulý týden v pátek třetina senátorů v prohlášení kritizovala Zemana za znevažování ústavy během vládní krize. 27 senátorů sdělilo, že pokud protiústavní jednání prezidenta bude pokračovat, jsou připraveni konat a podat na něj žalobu. K přijetí návrhu žaloby na prezidenta je třeba souhlas třípětinové většiny senátorů přítomných na dané schůzi, která by se podle senátora Jana Horníka mohla konat již ve čtvrtek.
To, že Miloš Zeman aktuálně nejedná v souladu s ústavou, konstatují i ústavní právníci. Miloš Zeman by podle nich měl Andreje Babiše odvolat, zda to musí být do dneška, což byl premiérem navržený datum, však jisté není.
„V Ústavě to výslovně stanoveno není, ale vykládá se to tak, že by to mělo být bez zbytečného odkladu. Mohou existovat nějaké důvody, které jsou namístě. Například to může být zmiňovaná zahraniční cesta, ale může to být také požadavek na to, kdo nahradí ministra v dané funkci,“ uvedl pro server Echo24 ústavní právník a místopředseda Legislativní rady Vlády Aleš Gerloch.
Podle něj ale prezident nemusí návrhu vyhověti ihned. „Může tu být určité legitimní oddalování rozhodnutí právě proto, že ústava žádnou lhůtu nedává, pouze stanoví povinnost odvolat,“ dodává. Zeman se například může chtít znovu sejít s premiérem či dalšími představiteli vlády.