Odmítla ostříhat muslimku s hidžábem. Kadeřnici hrozí půlroční trest

Odmítla ostříhat muslimku s hidžábem. Kadeřnici hrozí půlroční trest

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Norské holičce Merete Hodneové hrozí až šestiměsíční trest odnětí svobody za to, že odmítla ve svém kadeřnictví ostříhat muslimku, která přišla s hidžábem na hlavě. O prvním případu svého druhu, kdy by se před norským soudem řešila diskriminace tradiční muslimské ženské pokrývky hlavy, píše The Local.

Malika Bayanová přišla do kadeřnictví v Bryne Merete Hodneové loni v říjnu. Kadeřnický salón v tomto malém městečku Bayanová navštívila v hidžábu, což se silně nelíbilo jeho majitelce.

„Budete si muset najít nějaké jiné místo, protože takové klienty já nepřijímám,“ řekla podle obžaloby Hodneová Bayanové v odkazu na její pokrývku hlavy. Nyní ji po odmítnutí vypsané téměř 900eurové pokuty za náboženskou netoleranci čeká slyšení před Městským soudem v Sandnes.

Svá slova pro místní TV2 potvrzovala s vyjádřením nenávisti vůči islámu. „Nechci tohle zlo na místě, o kterém rozhoduji. Tohle zlo je islámská ideologie, mohamedanismus a hidžáb jako symbol této ideologie stejně, jako svastika je symbolem nacismu,“ hromovala 47letá majitelka kadeřnictví.

Hodneová nicméně není běžná řadová „nespokojená občanka“, nýbrž známá xenofobní aktivistka. Norská média ji popisují jako bývalou členku islamofobních hnutí typu Pegida a proti imigrantům se kadeřnice vyjadřuje i nadále. Sama své rozhodnutí kromě jiného brání tím, že v případě toho, že by Bayanovou stříhat přijala, musela by prý vyhodit přítomné muže čekající na řadu – muslimka by prý nemohla v jejich přítomnosti vlasy odhalit.

„Cítím se hluboce ponížena, když se tímto způsobem zachází se mnou na veřejnosti v mé vlastní zemi. Nemůže se jednat o zlo, když jsem otevřela dveře kadeřnictví a zeptala se, kolik by stálo nechat si udělat melíry,“ uváděla podle The Local od počátku absurdního případu Malika Bayanová.

13. září 2016