Korejský konflikt

Napětí v Koreji roste, Pchjongjang odmítl nabídku k rozhovorům

Korejský konflikt
Napětí v Koreji roste, Pchjongjang odmítl nabídku k rozhovorům

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Šéfové diplomacií obou korejských států se krátce setkali v neděli v Manile, uvedla jihokorejská tisková agentura Yonhap s odvoláním na diplomaty. Jihokorejská ministryně zahraničí Kang Kjong-wha vyzvala Pchjongjang, aby přijal nabídku k rozhovorům. Její severokorejský protějšek Ri Jong-hoa ale podle Yonhap odvětil, že návrh „není upřímný“.

Schůzka následovala poté, co v sobotu Rada bezpečnosti OSN jednomyslně schválila nové, dosud nejtvrdší sankce proti Severní Koreji v odpovědi na nedávné raketové testy KLDR. Na základě nových protiseverokorejských opatření může země přijít zhruba o třetinu svých ročních příjmů z vývozu.

Odhlasování sankcí ocenil americký prezident Donald Trump i jeho jihokorejský protějšek Mun Če-in, kteří se v telefonickém rozhovoru dohodli na spolupráci při uplatňování maximálního tlaku na Severní Koreu. Oba prezidenti podle Bílého domu označili KLDR za „vážnou a rostoucí přímou hrozbu“ pro Spojené státy, Jižní Koreu, Japonsko a většinu zemí světa.

Prezidenti se podle kanceláře jihokorejské hlavy státu dohodli, že budou pokračovat ve spolupráci čelící severokorejské hrozbě, zejména před pravidelným společným vojenským cvičením na konci srpna. Prezident Mun také upozornil, že je třeba ukázat Pchjongjangu, že dveře k jednání jsou stále otevřené, pokud se KLDR vzdá svého jaderného programu.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v pondělí dopoledne vyzval všechny strany na Korejském poloostrově ke zdrženlivosti a k hledání řešení, která by vedla k denuklearizaci poloostrova. Lavrov to uvedl na společné schůzce se svým severokorejským protějškem Ri Jong-hoem, která se konala na okraj regionálního fóra sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN). Informovala o tom agentura TASS.

Rezoluce o sankcích podle šéfa americké diplomacie Rexe Tillersona představují silné poselství, že Severní Korea musí porozumět očekáváním mezinárodního společenství, které se v této věci sjednotilo. Pchjongjang musí zastavit raketové zkoušky, pokud si přeje jednat.

Podle Severní Koreje poslední sankce Rady bezpečnosti OSN narušují svrchovanost země a Pchjongjang podnikne „oprávněnou protiakci“, napsala severokorejská tisková agentura KCNA. O jakou protiakci se bude jednat, agentura neupřesnila. Pchjongjang zopakoval své stanovisko, že dokud budou Spojené státy zastávat vůči Severní Koreji nepřátelskou politiku, o svém nukleárním programu jednat nebude. „Spojené státy dělají obrovskou chybu, pokud se domnívají, že za oceánem jsou v bezpečí,“ uvedla KCNA.

Čínské ministerstvo zahraničí vyzvalo všechny zúčastněné strany ke zdrženlivosti a opětovně vyzvalo k řešení sporu diplomatickou cestou.

Podle Severní Koreje poslední sankce Rady bezpečnosti OSN narušují svrchovanost země a Pchjongjang podnikne „oprávněnou protiakci“, napsala severokorejská tisková agentura KCNA - Shuterstock

 

,