Írán buduje další jadernou elektrárnu. S pomocí Ruska
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Írán zahájil výstavbu další jaderné elektrárny. Oznámila to dnes íránská státní televize a tamní agentury, podle níž je do projektu zapojeno Rusko. Írán má první svou jadernou elektrárnu v Búšehru. V provozu je od roku 2011 (v komerčním od 2013) a také s jejím dokončením pomáhalo Rusko. Nový projekt je označován jako fáze dvě a tři Búšehru.
Nová stavba byla zahájena dnes a po jejím skončení za deset let by měly být v provozu dvě jaderné elektrárny, respektive dva nové bloky. Projekt za deset miliard dolarů (asi 240 miliard korun) má umožnit výrobu 1057 megawattů elektřiny, uvedl íránský viceprezident a ředitel íránské organizace pro atomovou energii (AEOI) Eshaq Jahangiri. Cílem ambiciózního plánu je zvýšit produkci energie z jádra na 20 000 MW do roku 2025.
Podle plánů má být fyzikální spouštění prvního nového bloku zahájeno v letech 2024 a druhého v roce 2026. Uvedení do komerčního provozu a předání zákazníkovi má proběhnout v letech 2025 a 2027. Jahangiri zdůraznil, že nová jaderná zařízení s reaktory VVER-1000 budou splňovat technické a bezpečnostní normy EU. Mezi dodavateli nového bloku by mohla být i česká strojírenská firma ZVVZ Milevsko.
Výstavba nové elektrárny je prvním projektem svého druhu od loňska, kdy se šesti velmocím podařilo uzavřít s Íránem dohodu o jeho jaderném programu. Vyjednávání trvala několik let a jejich účelem bylo vyjasnit podezření, že Írán usiluje o jadernou zbraň. Teherán v rozhovorech trval na tom, že vyvíjí výhradně mírovou jadernou technologii.