Saakašvili rezignoval jako gubernátor Oděské oblasti. Vadí mu korupce

Saakašvili rezignoval jako gubernátor Oděské oblasti. Vadí mu korupce

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Někdejší gruzínský prezident Michail Saakašvili rezignoval na post gubernátora jihoukrajinské Oděské oblasti, kde působil od května 2015. Oznámil to v pondělí na tiskové konferenci v Oděse, informoval deník Kyiv Post. „V této situaci jsem se rozhodl rezignovat a začít novou fázi svého boje,“ prohlásil v pondělí v Oděse.

Saakašvili se v regionu prezentoval jako bojovník proti korupci. Ve svém oznámení o rezignaci si postěžoval, že jeho reformy v Oděské gubernii byly sabotovány centrální vládou a obvinil dva zákonodárce napojené na prezidenta Petro Porošenka z korupce.

Exprezident Gruzie rovněž nařkl samotného Porošenka z toho, že v Oděse osobně podporuje zkorumpované klany.

Poslední kapkou pro Saakašviliho podle jeho slov byla nedávná majetková přiznání některých ukrajinských politiků. „Drze přiznávají, že mají miliardy v hotovosti, a navrch ještě dostávají státní podporu – od všech těch penzistů, kteří svýma třesoucíma se rukama sbírají poslední kopějky, aby nezemřeli hlady,“ prohlásil.

Jeho rezignaci předcházelo odstoupení šéfa oděské policie a Saakašviliho blízkého spolupracovníka Giorgije Lortkipanidze.

Michail Saakašvili. Foto - Shutterstock

Saakašviliho povolal Porošenko do svého týmu v květnu 2014 jako jednoho z prominentních cizinců, kteří mají pomoci vyvést Ukrajinu z krize. Ještě donedávna mezi oběma politiky panovaly dobré vztahy.

Saakašvili vládl Gruzii mezi lety 2004 a 2013. Po ukončení funkčního období v prezidentském křesle a porážce jeho strany v parlamentních volbách předchozí rok odešel Saakašvili do zahraničí a pobýval především v USA. V roce 2014 bylo proti Saakašvilimu zahájeno v Gruzii trestní stíhání za zneužití pravomocí a násilné potlačení demonstrací v roce 2007. Exprezident v rámci svého exilu odešel v roce 2015 na Ukrajinu, kde získal tamní občanství.

Saakašvili je hlasitým kritikem ruského prezidenta Vladimira Putina, především v souvislosti s ruskou invazí v Gruzii z roku 2008, v jejímž důsledku Rusko anektovalo Abcházii a Jižní Osetii.

, jh

7. listopadu 2016