Změna zákoníku

ODS chce změnit zákoník práce, současný je moc nákladný

Změna zákoníku
ODS chce změnit zákoník práce, současný je moc nákladný

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

ODS chce změnit novelu zákoníku práce, současný návrh podle ní přináší velké náklady a administrativní zátěž zaměstnavatelům. Ve středu to na tiskové konferenci řekl předseda poslaneckého klubu strany Zbyněk Stanjura.

ODS původně respektovala dohodu o podobě novely mezi vládou, odbory a zaměstnavateli, poslanci ČSSD ale svými pozměňovacími návrhy normu vychylují ve prospěch zájmu odborů, dodal.

„Respektovali jsme, že vznikla nějaká základní dohoda mezi vládou, zaměstnavateli a odbory na tom, jak by se měl změnit zákoník práce. Ne že bychom ji přímo podporovali jako občanští demokraté, ale respektovali jsme tu skutečnost. Co se ovšem stalo – jedna z těch tří smluvních stran, odbory ruku v ruce se sociálními demokraty, tu dohodu mění,“ řekl Stanjura.

ODS podle něj předloží 22 pozměňovacích návrhů, které by měly být ve prospěch zaměstnavatelů. Mimo jiné chce změnit ustanovení o práci z domova (home office), které je podle Stanjury v navrhované podobě pro zaměstnavatele nákladné. „Nyní se navrhuje, že všechny náklady, které zaměstnanec má s prací doma, musí být placeny mimo sjednanou odměnu nebo mzdu. To znamená navýšení nákladů,“ řekl.

Předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura - Foto: ODS.cz

Kritizoval také uzákonění povinné pětitýdenní dovolené místo současných čtyř týdnů, které by podle něj výrazně zkomplikovalo fungování malých firem s jen několika zaměstnanci. Naopak chce do zákoníku práce zařadit zkrácení výpovědních lhůt, které by podle něj usnadnilo přechod zaměstnanců do nové práce.

Novelu zákoníku práce ve středu kritizovala i Hospodářská komora ČR. Při přijetí předlohy hrozí podle komory zánik dohod o pracovní činnosti a zaměstnanci tak mohou přijít o benefit v podobě práce z domova. Problémem je podle ní i povinné zavedení pátého týdne dovolené i v soukromém sektoru.

„Novela zákoníku práce nejenže nepřináší slibovanou flexibilitu pracovněprávních vztahů, naopak dojde k jejímu snížení. Příkladem jsou dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr, kde se zavádí nové evidenční povinnosti a zpřísňují se pravidla odměňování, která atraktivitu těchto dohod v praxi významně omezí,“ uvedl prezident komory Vladimír Dlouhý. Podle odborářů novela reaguje na požadavky praxe a následuje evropské směrnice.

,

1. března 2017