Populistické návrhy ve volebním roce?

EU navzdory. Politici vymýšlí, jak Čechům ponechat zbraně

Populistické návrhy ve volebním roce?
EU navzdory. Politici vymýšlí, jak Čechům ponechat zbraně

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Čeští politici hledají cestu, jak se vzepřít unijní směrnici omezující držení zbraní. V reakci na zpřísňující nařízení, které schválili europoslanci, vymýšlí způsoby, jak Čechům zbraně ponechat. Vedle novely Ústavy ministerstva vnitra se do věci vložil také ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Ten chce připravit návrh zákona, který by dovolil nosit zbraně členům branných spolků. Opozice snahy ozbrojovat Čechy označuje za populistické návrhy, ale současně se směrnicí Evropské unie nesouhlasí.

Ministr obrany Martin Stropnický o návrhu na branné spolky poprvé promluvil v den, kdy Evropský parlament směrnici schválil. „Proti směrnici jsme od začátku protestovali. Leží před námi zhruba osmnáctiměsíční lhůta, během které se s tím musíme nějak popasovat. Dohodli jsme se v hnutí, že na ministerstvu obrany vznikne malý pracovní tým, právníci, lidé z armády, experti, který se pokusí vymyslet, jak se k tomu postavit,“ uvedl ministr.

Podle oficiálního vyjádření ministerstva je návrh v prvotní fázi, platí ale, že se tým expertů už několikrát sešel. „Dílčí informace ovšem zveřejňovat nebudeme. Záměr nového zákona bude vycházet ze zákona o branné výchově z první republiky a inspirovat se bude finským a pobaltským modelem,“ uvedl pro Echo24 mluvčí ministerstva Petr Medek.

Ministr Stropnický si od novely zákona slibuje, že držitelům zbraní do značné míry umožní ponechat si ty zbraně, které spadají do zakázaných kategorií. Upozorňuje také, že podle něj bude mít kvůli nově přijaté směrnici problém řada zemí. „Musíme přijít s takovým opatřením, které nebude lidi omezovat a nebude je zbavovat toho, na co mají právo,“ dodal Stropnický.

Chovanec: Problematikou se zabýváme my

Ministr Chovanec (ČSSD), jehož rezort připravil novelu ústavního zákona, podle níž by bylo držení a nošení zbraní možné, pokud by bylo součástí zajišťování bezpečnosti Česka, uvítal krok Stropnického rozporuplně. „Jsem potěšen změnou stanoviska hnutí ANO ve věci evropské směrnice týkající se omezení držení zbraní. Vítám jakoukoliv aktivitu, jež povede k vyřešení tohoto problému pro naše občany. Na druhou stranu zdůrazňuji, že není třeba tříštit síly a vytvářet paralelní struktury na ministerstvu obrany, když se touto problematikou v souladu s kompetenčním zákonem dlouhodobě zabývá ministerstvo vnitra,“ uvedl Chovanec.

Ministr dodal, že kolegy z obrany rád uvítá na jednáních vnitra. „Pokud tedy jsou vedeni snahou problém začít už opravdu řešit, nikoliv jen sbírat laciné politické body na poslední chvíli. Nadále platí, že ministerstvo vnitra v reakci na schválený text směrnice připravuje text žaloby ze strany České republiky. A rovněž připravujeme komplexní legislativní řešení, jež by mělo ochránit práva českých občanů,“ uvedl Chovanec.

Před politickým populismem varuje Martin Plíšek (TOP 09). „Ve volebním roce se dočkáme spousty populistických návrhů k získání voličů. Ve volebním roce se ministři Stropnický a Chovanec předhánějí, kdo bude lépe chránit občany a umožňovat použití zbraně. Máme moderní a funkční zákon o zbraních a střelivu. Nepotřebujeme tu další regulace a zákony. Spíš bychom měli vytvářet a kultivovat třeba systém záloh v policii i armádě, aby to bylo pod určitou kontrolou, protože částečně se obávám zneužití rozšiřování toho práva,“ uvedl pro Echo24.

Plíšek dodal, že TOP 09 se směrnicí nesouhlasí, protože zásadně omezuje práva národních států a občanů členských zemí ve vlastnictví, držení a použití zbraně. „Dovedu si představit, že podpoříme žalobu vlády k Evropskému soudnímu dvoru, aby vyzkoumal, jestli směrnice nezasahuje do práv národních států a jejich občanů,“ dodal.

Nová směrnice EU kromě společných pravidel pro označování a uchovávání zbraní propojí databáze v členských státech o odmítnutých žádostech o zbrojní průkaz nebo zakáže nabývat některé samonabíjecí, tedy poloautomatické zbraně, odvozené od armádních typů automatických zbraní. Podporovatelé dokument vyzdvihují jako důležitý prostředek, který pomůže zatlačit teroristy, ale odpůrci namítají, že teroristé využívají hlavně nelegálně držené zbraně.

V České republice se podle ministerstva vnitra k 1.12. letošního roku nacházelo 300 115 držitelů zbrojních průkazů. Z toho je 240 810 držitelů zbrojního průkazu skupiny E – k ochraně života, zdraví nebo majetku.
K témuž dni bylo mezi českými občany registrováno 798 424 zbraní všech kategorií. Z tohoto počtu je 357 338 zbraní kategorie B – podléhajících povolení, které by mohly být nejspíše použity k ochraně života zdraví nebo majetku. Konkrétně se jedná o samonabíjecí pistole (231 327 kusů), revolvery (63 961 kusů) a samonabíjecí pušky (28 926 kusů).