Dienstbier vs. Babiš

Babiš si našel nový cíl – úřad ministra Dienstbiera

Dienstbier vs. Babiš
Babiš si našel nový cíl – úřad ministra Dienstbiera

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Bez ministra pro lidská práva a nové fungování Legislativní rady vlády, i tak by mohla vypadat nová vláda, pokud by se Andrej Babiš stal premiérem. Babišovy spory s ministrem pro lidská práva a rovné příležitosti Jiřím Dienstbierem se již natolik vyhrotily, že Babiš by nejraději jeho ministerský post zrušil. „Jde o vyřizování osobních účtů. Babiš nemaká tak, jak slíbil,“ brání se Dienstbier.

„Dienstbierův ministerský post je určitě zbytečný a jeho agendu může dělat ministerstvo spravedlnosti. Pan Dienstbier dostal tento post pravděpodobně za odměnu za podporu předsedy Sobotky v rámci lánského puče organizovaného Haškem,“ řekl Babiš v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Podle ministra pro lidská práva a rovné příležitosti Jiřího Dienstbiera jsou výroky ministra financí záměrné a souvisí s kauzou Varnsdorf, kde podle něj Babiš svým výrokem o Romech a následným angažováním se v celé věci ohrozil odkup vepřína a současně porušil zákon o ochraně utajovaných informací. "Babiš si tím řeší osobní účty," řekl pro Echo24.cz. Zároveň dodal, že nápad sloučit agendu těchto dvou ministerstev mu nepřijde rozumný. „Myslím, že agenda je poměrně rozsáhlá, ale spolupracujeme s různými ministerstvy. Je to průniková agenda,“ řekl Jiří Dienstbier.

Celý incident ministr Jiří Dienstbier okomentoval i na Twitteru, když napsal, že zrušením postu ministra pro lidská práva a rovné příležitosti by zanikla i Agentura pro sociální začleňování. "Nedávno ve Varnsdorfu tvrdil, že se málo dělá pro sociálně vyloučené. Bude hůř?" psal v pondělí na Twitteru Dienstbier.

Post ministra pro lidská práva bez portfeje je nepravidelně zřizován od roku 2002. Jiří Dienstbier zastává toto ministerské křeslo od roku 2014, před ním se zde vystřídali například hudební skladatel Michael Kocáb, bývalá členka Strany zelených Džamila Stehlíková nebo předseda Unie svobody Petr Mareš.

Fungování Legislativní rady vlády je skandální

Problém má Andrej Babiš i s fungováním Legislativní rady vlády, které podle zákona musí předsedat člen vlády. „Určitě bych odpolitizoval Legislativní radu vlády, protože je skandální, jak funguje. Legislativní rada spoustu věcí brzdí, například v těchto dnech jsem se ptal, kde je zákon o kontrole, a on tam leží už od května,“ pokračuje v rozhovoru pro Aktuálně.cz dále Babiš. Echo24.cz se snažilo zjistit, co přesně považuje Andrej Babiš za skandální a jak se podle něj projevuje politizace tohoto orgánu. Ministr financí však nezvedal mobil a neodpověděl ani na zprávu.

Se zpolitizováním orgánu naopak zásadně nesouhlasí právě její předseda Jiří Dienstbier. „Většina členů tam byla i za předchozí vlády. Více jak polovina členů jsou profesoři a docenti z českých univerzit. Skandální jsou naopak výroky Andreje Babiše a jeho předkládání zákonů,“ kritizoval Babiše pro Echo24.cz ministr s tím, že právě zákon o řízení a kontrole veřejných financí, na jehož blokování si Andrej Babiš stěžuje, byl předložen dvakrát a musel být vrácen Ministerstvu financí k přepracování. "Stěžuje si, že mu neprochází zákony. Ale je to proto, že nemaká tak, jak slíbil. Zákony by mohly projít napoprvé," řekl pro Echo24.cz Jiří Dienstbier.

Názor předsedy Legislativní rady vlády na zpolitizovanost orgánu sdílí i její místopředseda a prorektor Univerzity Karlovy Aleš Gerloch. „Není to zpolitizovaný orgán. Jeho hlavní funkcí je brzdit legislativní proces,“ řekl pro Echo24.cz Gerloch. Za poslední měsíce podle něj Legislativní rada vlády, v níž zasedá kolem 30 akademiků a jednotlivců z právnické praxe, navrátila zpět k přepracování minimum návrhů na zákony. 

"Legislativní rada vlády je pouze poradním kolektivní orgánem. Můžeme upozornit na možné problémy a návrh zákona vrátit k přepracování, ale politickým orgánem je vláda. A pokud k nějakému zdržení dojde, tak je to ve prospěch zákonů," upřesnil funkci Legislativní rady vlády Gerloch. Zároveň dodal, že pokud může být v něčem problém, je to v tom, že předseda rady je zároveň i ministrem či náměstkem ministra, čímž může docházet ke střetu zájmů. Řešení pro zlepšení efektivity fungování tohoto orgánu by viděl Gerloch v tom, aby byl vytvořen post ve vládě, který bude mít na starosti pouze legislativu.