Uzbekistán mění pravidla. Bez víza pustí turisty z 26 zemí včetně Česka

Uzbekistán mění pravidla. Bez víza pustí turisty z 26 zemí včetně Česka

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Šavkat Mirzijojev, který převzal prezidentský úřad po zemřelém diktátorovi Islamovi Karimomovi teprve před několika dny, začal úřadovat – mění vízová pravidla. Schválil dekret, podle kterého nebudou nově potřebovat vízum turisté z 26 zemí. Je mezi nimi i Česká republika. Upozornila na to rozhlasová stanice Svobodná Evropa na svém webu.

České ministerstvo zahraničí potvrdilo, že mezi skupinou zemí, pro které má přestat platit vízová povinnost, je i Česká republika. Oficiální informaci o tom ale úřad prozatím neobdržel. „Velvyslanectví České republiky v Taškentu má k dispozici pouze neoficiální zprávu, že uzbecký prezident podepsal nařízení na podporu rozvoje turismu,“ uvedla pro deník Echo24.cz mluvčí ministerstva Michaela Lagronová.

Změna má kromě českých turistů platit od 1. dubna příštího roku pro občany Polska, Maďarska, Belgie, Francie, Portugalska. Mimo Evropu se pak má týkat Spojených států amerických, Číny, Indonésie, Malajsie, Vietnamu a Izraele.

Turisté ze zmíněných zemí ale budou muset splnit podmínku ohledně věku. Do Uzbekistánu se bez víza nepodívá nikdo z nich, pokud mu nebude 55 let a víc. Pro mladší stále bude platit vízová povinnost, která kromě pasu, fotografií, žádosti o vízum, konzulárního poplatku zahrnuje také pozvání ověřené uzbeckým ministerstvem zahraničí.

Věkové omezení naopak nebude platit turisty, kteří přijedou z Rakouska, Německa, Lucemburska, Nizozemska, Švýcarska, Velké Británie, Itálie, Španělska a Finska. Dále Kanady, Austrálie, Singapuru, Jižné Koreje a Japonska.

Cesta do Uzbekistánu bez víza, jejíž cílem jsou turistické zážitky, bude omezena na 30 dní. Návštěvníci zároveň budou muset zaplatit vstupní poplatek 50 dolarů.

Někdejší premiér Mirzijojev zvítězil v nedělních prezidentských volbách a vystřídal tak vůdce Islama Karimova. Jeho vláda, která trvala 27 let, je spojována s nekompromisním postojem vůči opozici. Po jeho smrti někteří očekávají uvolnění poměrů.

8. prosince 2016