Spor o reorganizaci policie

Policejní sabotáž kvůli Šlachtovi? Závěry komise se Babišovi líbit nebudou

Spor o reorganizaci policie
Policejní sabotáž kvůli Šlachtovi? Závěry komise se Babišovi líbit nebudou

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Reorganizace policie nebyla sabotáží policejní práce. K takovému závěru došli alespoň podle neoficiálních informací deníku Echo24 poslanci ze sněmovní vyšetřovací komise ke sporné reorganizaci policie. Ti nyní finalizují závěrečnou zprávu, čas na ni mají do konce ledna. Výsledky půlročního šetření poté poskytnou sněmovně a nejspíš i veřejnosti. Současně navrhnou i některá opatření vládě, sněmovně či státním zástupcům.

„Do zprávy je potřeba ještě zapracovat naše poznámky a zvážit některé formulace. Do konce ledna ji ale poskytneme Poslanecké sněmovně. Předpokládám, že zpráva bude veřejná. Veřejnosti je potřeba říct, která obvinění byla podložená a která naopak ne,“ řekl pro Echo24 poslanec Martin Lank (Úsvit), který se k obsahu zprávy konkrétně nevyjádřil. Výsledky své práce nechtěli komentovat ani další poslanci z komise, vázáni jsou mlčenlivostí.

Koncept závěrečné zprávy speciální komise, která vznikla v reakci na spory ohledně sloučení elitních policejních útvarů, však podle zjištění Echo24 hovoří o tom, že cílem změn nebylo narušit dosavadní práci detektivů z protimafiánského a protikorupčního útvaru. Ty se na návrh bývalého policejního náměstka Zdeňka Laubeho, který nyní působí ve vedení České pošty, sloučily do Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ). Dosavadní šéf ÚOOZ Šlachta po oznámení změn v policejním sboru na svou funkci rezignoval. Uplatnění našel ve vedení Celní správy.

Policejní prezident Tomáš Tuhý a ministr vnitra Milan Chovanec - Foto: Jan Zatorsky

Reorganizace policejních útvarů vyvolala roztržku mezi vládními partnery ČSSD a ANO i mezi některými bývalými vysoce postavenými policisty. Proti reorganizaci vystoupili také státní žalobci, podle kterých bylo cílem změn odstranit Roberta Šlachtu. Žalobci z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci Ivo Ištvan a Pavel Komár proto kvůli sporné reorganizaci zahájili loni v červnu prověřování a pozvali si k výslechu policejního prezidenta Tomáše Tuhého a jeho tehdejšího náměstka Zdeňka Laubeho.

Největším kritikem reorganizace policie bylo hnutí ANO v čele s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO). Ten tvrdil, že reorganizace byla nepřipravená, neprobíhala veřejně, a proto mohla ovlivnit nezávislost vyšetřování. Poté se ale začalo spekulovat o vztahu mezi Babišem a šéfem dnes již zrušeného Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robertem Šlachtou. Investigativní novináři Jaroslav Kmenta a Janek Kroupa totiž přišli s informací, že Šlachta v minulosti udržoval určité styky s Andrejem Babišem, který mu údajně dodával tipy

Ištvan s Komárem postupovali podle zákona

Podle závěrů asi 15stránkového dokumentu nešlo v případě olomouckých žalobců o porušení zákona, jak se naznačovalo. Důvodnost a zákonnost daného postupu i dalších úkonů trestního řízení ze strany Vrchního státního zastupitelství i GIBS nyní potvrdil také nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, který v případě údajného úniku informací prováděl dohledovou činnost.

Náměstek olomouckého vrchního žalobce Pavel Komár přitom v souvislosti s výslechy obou policejních funkcionářů čelí kárně žalobě. Podal ji právě Pavel Zeman kvůli tomu, že Komár o výslechu informoval média dříve, než samotného Tuhého s Laubem. Současně ale Pavel Zeman upozornil, že pochybila olomoucká žalobkyně a vyšetřovatel GIBS. Jde o varovnou SMS zprávu, která se objevila v mobilním telefonu podnikatele Davida Tesaříka, a to jen den před chystanou razií protikorupčního útvaru ve firmě jeho otce Tesco SW.

Jak již dříve upozornil deník Echo24, daná SMS zpráva nebyla příchozí, ale odchozí. Vyšetřování se tak vedlo špatným směrem a vyšetřovatel ani žalobkyně na toto zjištění podle Zemana vhodně nezareagovali. Vyvození odpovědnosti přenechal nejvyšší státní zástupce šéfům jednotlivých útvarů, pod které pracovníci spadají.

Této kauzy se týká údajný „brutální únik informací“, o kterém hovořil asi největší kritik policejní reformy, někdejší šéf ostravské pobočky ÚOOZ Jiří Komárek, a z něhož nařkl policejního prezidenta. Tuhý i Chovanec jeho vyjádření v minulosti opakovaně odmítli. Komise má Komárkova tvrzení za neprůkazná.

Poslanci z vyšetřovací komise se ve čtvrtek sešli asi po měsíci. Podle předsedy komise Pavla Blažka (ODS) se poslanci shodli na většině obsahu dokumentu. „Oceňuji, že pan předseda udělal první verzi zprávy. Není v ní nic, s čím bych byl v zásadním rozporu. Shodli jsme také na některých opatřeních, které sněmovně doporučíme. Ukázaly se i některé věci, které přímo s policejní reorganizací nesouvisí a ze kterých nejsem šťastný,“ řekl pro deník Echo24 poslanec Bohuslav Chalupa z hnutí ANO.

Doporučení by se mohla podle Blažka týkat například toho, jak mají vybrané úřady postupovat při úniku ze spisů či jak moc mají policisté informovat svoje nadřízené o kauzách, na kterých pracují.