Útěk kvůli brexitu? Většina šéfů tuto variantu zvažuje
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Více než tři čtvrtiny generálních ředitelů firem v Británii říká, že by kvůli brexitu zvažovaly přemístění vedení nebo sídla firmy mimo Británii. S odkazem na průzkum společnosti KPMG, který zahrnoval 100 předních šéfů firem, to dnes napsala agentura Bloomberg.
Průzkum také ukázal, že 72 procent generálních manažerů v červencovém referendu chtělo zůstat v Evropské unii. Více než dvě třetiny se pak ale domnívaní, že britská ekonomika a jejich firmy v následujícím roce porostou, 76 procent ale přemýšlí i nějaké formě přesunu.
„Šéfové firem reagují na nejistotu a nepředvídatelnost plánování,“ řekl Simon Collins z KPMG. Dodal, více než polovina věří tomu, že schopnost Británie bude narušena, jakmile nastane brexit, a pro mnoho ředitelů je tak důležité, aby naplánovali různé scénáře zajištění.
Z průzkumu rovněž vyplývá, že britská premiérka Theresa Mayová by měla zachovat firmy a pracovní místo. Británie totiž usiluje o dohodu s EU, která by měla omezit migraci a zachovat nejužší vztahy se sedmadvacítkou. Ještě před referendem tehdejší ministr financí George Osborne upozornil na to, že rozhodnutí opustit unii by mohlo ohrozit na 820 tisíc pracovních míst.
Zatímco libra oslabila vůči dolaru od červnového hlasování o 13 procent, nejstrašidelnější předpovědi se nenaplnily, zejména ohledně vývoje ekonomiky. Mayová ale stále musí spustit proces odchodu, zatím ale pouze oznámila, že tento dvouletý proces nespustí v tomto roce.
„Politici by se měli skutečně obávat možného vyplavení britského podnikání do zahraničí, měli by s firmami spolupracovat, aby pochopili, co jim mohou nabídnout a pečlivě sledovat všechny změny v zámoří,“ doplnil Collins.
Průzkum KPMG byl anonymní. Na veřejnosti jsou ale šéfové britských firem obezřetnější. Podmínky brexitu totiž zůstávají dál nejasné.