Babiš chystá převod majetku do fondu. Kontrolu nad ním ale neztratí
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Ministr financí Andrej Babiš (ANO) řeší, jak naložit se svým majetkem tak, aby vyhověl zákonu o střetu zájmů. Majitel koncernu Agrofert se chystá všechny své firmy převést pod nově zřízený svěřenský fond. Kontrolu nad ním však zřejmě neztratí. Správcem fondu totiž může jmenovat i sám sebe, za předpokladu, že k sobě přibere i dalšího správce. Zakladatel fondu navíc určuje pravidla pro nakládání s majetkem, píší Hospodářské noviny.
Rozhodující roli v celé operaci by měla mít akciová společnost AGABSY, jež se původně jmenovala Kostelecké maso a uzeniny. Název firmy údajně odkazuje na počáteční písmena Agrofertu, Andreje Babiše a společnosti SynBiol, pod kterou spadá Babišův majetek mimo holding Agrofert. Představetnstvo AGAPSY tvoří Babišův dlouholetý právník Alexej Bílek společně se šéfem Agrofertu Zbyňkem Průšou a miliardářovou partnerkou Monikou Babišovou. Právě tuto dosud neznámou společnost by měl zastřešit nový svěřenský fond.
Ministrovi financí by ke kontrole nad fondem pomohli nejen loajální lidé ve vedení AGAPSY, ale také určený správce nově zřizovaného fondu. Tím totiž může jako zakladatel Babiš jmenovat i sám sebe, stačí mu pro to přibrat k sobě ještě jednoho dalšího správce. Zakladatel fondu navíc řídí i nakládání s jeho majetkem.
Babiš se chce všech svých více než 250 firem, které zastřešuje holding Agrofert, zbavit do konce ledna, aby tak vyhověl schválenému zákonu o střetu zájmů. Ten omezuje podnikání členů vlády a rovněž jim zakazuje vlastnit média. Chystaný převod majetku se nebude týkat pouze Agrofertu, pod svěřenský fond chce miliardář převést i investiční fond Hartenberg.
Svěřenské fondy slouží většinou ke správě rodinného majetku. V českém prostředí nejsou definovány jako právnická osoba a jsou zřizovány na tři roky. Jejich založení je obvykle velmi nákladné, zejména kvůli nutným dohodám s věřitelskými bankami, na což si Babiš opakovaně stěžoval. Svěřenské fondy se registrují na Finanční správě pro Prahu 7, kde jich je prozatím evidováno 277.
Takzvaný „lex Babiš“, jak se někdy zákonu o střetu zájmů přezdívá, schválili poslanci v loňském roce. Prezident Miloš Zeman se však rozhodl zákon vetovat a vrátil ho zpět do Sněmovny. Pokud by novela prošla znovu, hodlá se hlava státu obrátit se stížností na Ústavní soud.