Boris Johson v Praze uctil památku českých parašutistů
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Britský ministr zahraničí Boris Johnson v pátek v podvečer uctil v chrámu svatých Cyrila a Metoděje v Praze památku českých a britských vojáků, kteří padli ve válečných konfliktech. V kryptě kostela položil spolu s velitelem vzdušných sil Armády ČR Jaromírem Šebestou a britskou velvyslankyní Jan Thompsonovou věnce k bustám padlých parašutistů. Johnson tak jako ostatní členové delegace měli na klopě vlčí mák, symbol Dne válečných veteránů, který celosvětově připadá na pátek.
Johnson je první člen britské vlády, který přijel do Česka po červnovém referendu, v němž se britští voliči vyslovili pro vystoupení z EU. Setkal se v Praze se svým protějškem Lubomírem Zaorálkem.
„Je mi ctí zastupovat Spojené království při pietní vzpomínce na místě posledního vzdoru československých vojáků Jozefa Gabčíka, Jana Kubiše a dalších, kteří za pomoci královského letectva přispěli k osvobození Československa od nacistické okupace,“ uvedl Johnson v tiskovém prohlášení.
Tato epizoda československých dějin představuje jeden z mnoha milníků dlouholeté spolupráce v obraně mezi Českou republikou a Spojeným královstvím, dodala britská ambasáda.
Návštěva vysokého představitele Spojeného království není v Národním památníku hrdinů heydrichiády v Resslově ulici první. Před několika lety tam zavítal i princ Charles.
Johnson po položení věnců setrval v kryptě několik minut bez přítomnosti médií, poté si prohlédl i kostel. Návštěva kostela trvala asi půl hodiny.
Šebesta upozornil na společné historické momenty. „Britové československým občanům umožnili, aby vstoupili do jejich armády, utvořili zde české jednotky a bojovali proti nacistickému Německu, ať už v západní Evropě anebo v severní Africe,“ řekl ČTK.
Spolupráce trvá až do současnosti, například v přípravě do zahraničních misí. „Posíláme naše vojáky na výcvik do Velké Británie, takže ta historická paralela tady pořád je,“ dodal generálmajor, který se nedávno vrátil z jedenáctiměsíčního kurzu v britské královské škole obranných studií.
Úkryt v roce 1942 poskytla československým parašutistům zhruba na tři týdny česká pravoslavná církev po útoku na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Vojenská operace Anthropoid proti Heydrichovi byla řízena československou exilovou vládou z Londýna a je považována za jeden z nejvýznamnějších aktů odboje.