Šedesát toryů tlačí na Mayovou. Chtějí ‚tvrdý brexit‘

Šedesát toryů tlačí na Mayovou. Chtějí ‚tvrdý brexit‘

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Celkem 60 britských poslanců veřejně požaduje po současné premiérce Therese Mayové ‚tvrdý brexit‘. Jeho hlavním cílem je odchod z jednotného evropského trhu a celní unie. Konzervativci se obávají, že by se odpůrci brexitu ve světle soudního řízení snažili zmírnit odchod z Evropské unie, píše server The Teleghaph.

Do čela výzvy premiérce Mayové se postavili známé brexitářské tváře Michael Gove, Iain Duncan Smith, John Whittingdale a Theresa Villiers. Jejich znepokojení plyne především z nedávného rozhodnutí soudu, podle něhož musí zahájení procesu vystoupení Británie z EU nejdříve odhlasovat parlament, a také z nejasného postoje britské premiérky vůči brexitu.

Domnívají se, že by se proevropští poslanci snažili zmírnit či sabotovat rozchod s Bruselem. „Referendum rozhodlo jasně a pouze čistý a tvrdý brexit nám dovolí vymanit se z pout Evropské unie,“ oznámili euroskeptičtí poslanci britskému periodiku The Sunday Telegraph.

Obzvlášť vystoupení z jednotného evropského trhu je žhavým tématem podporovatelů i odpůrců brexitu. Pokud by Británie zůstala součástí jednotného trhu, musela by akceptovat volný pohyb osob, což je pro vládu nepřijatelné, a pokud by zůstala v celní unii, ztratila by možnost sjednání bilaterálních obchodních dohod s třetími stranami.

Naopak vystoupení z těchto společenství zároveň vylučuje Británii z oněch zásobovacích řetězců, což by podle analytiků mohly doprovázet velké ztráty v obchodu, investicích a zaměstnanosti. Ti mimo jiné varují, že vystoupení z evropského trhu a celní unie nebylo hlavním předmětem referenda a voliči si nemusejí být vědomi možných následků.

Brexitu se chopil nejvyšší soud v Londýně, který rozhodl, že britská vláda potřebuje ke spuštění procesu vedoucího k odchodu z Evropské unie souhlas parlamentu. Rozhodnutí uvítali především skotští představitelé, kteří jsou společně se Severním Irskem pro setrvání v EU. Britská vláda se proti verdiktu odvolala.

Stěžovatelé, kteří záležitost dali k soudu, argumentovali tím, že takzvaným brexitem přijdou Britové o některá práva, například o právo volného pohybu v rámci členských zemí, a to se podle nich nemůže stát bez souhlasu parlamentu.

, vt

20. listopadu 2016