Korupční skandál: Mossack a Fonseca jsou ve vazbě. Čelí obvinění z praní peněz
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Dva hlavní společníci advokátní kanceláře Mossack Fonseca byli oficiálně vzati do vazby a obviněni z praní peněz v souvislosti s největším korupčním skandálem posledních desetiletí v Brazílii. Zakladatelé advokátní firmy, která nechvalně proslula kauzou takzvaných Panamských dokumentů (Panama Papers), Ramón Fonseca a Jürgen Mossack byli zadrženi ve čtvrtek kvůli riziku, že by se mohli pokusit utéci ze země, uvedlo panamské státní zastupitelství. Informovaly o tom agentury Reuters a AP.
Dosud shromážděné informace identifikují tuto „panamskou firmu jako zločineckou organizaci specializující se na ukrývání majetku nebo peněz podezřelého původu,“ řekla novinářům generální prokurátorka Kenia Porcellová.
V zatčení Fonseky a Mossacka vyústilo podle něj roční vyšetřování, na němž se podílely i prokuratury v Brazílii, Peru, Ekvádoru, Kolumbii, Švýcarsku a Spojených státech.
Nejmenovaný zdroj z úřadu státního zastupitelství agentuře Reuters řekl, že zatčen byl ještě třetí právník firmy Mossack Fonseca a na dalšího člena firmy byl vystaven zatykač. Místo jeho pobytu ale není známo. Totožnost těchto dvou dalších právníků firmy Porcellová neuvedla.
Mossack a Fonseca jsou hlavními společníky firmy, která se od 80. let specializuje na obchodní právo a investiční poradenství. Loni média zveřejnila informace z asi 11 milionů uniklých dokumentů této společnosti, z nichž mimo jiné vyplynulo, že řada politiků a celebrit z celého světa využívala tuto advokátní kancelář k obcházení daňových zákonů. Společnost Mossack Fonseca tvrdí, že zakládáním společností v daňových rájích neprovedla nic nezákonného.
Ramón Fonseca na svém twitterovém účtu rovněž popřel, že by firma měla něco společného s obří korupční kauzou Lava Jato (Automyčka) v Brazílii, která se týká přidělování státních zakázek firmy Petrobras. V této kauze je vyšetřována i řada brazilských politiků a politiků několika zemí Latinské Ameriky.