Běžná praxe celní správy

Jak naplnit státní pokladnu? Celníci vybírají daně i na ulici

Běžná praxe celní správy
Jak naplnit státní pokladnu? Celníci vybírají daně i na ulici

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Nebuďte překvapení, pokud vás k prokázání totožnosti vyzve vedle policisty i celník. Celníci kromě toho navíc můžou prověřit, jestli nepatříte k dlužníkům. A pokud vaše jméno na seznamu dlužníků figuruje, můžete dokonce dluh uhradit přímo na místě. Podle celní správy je to běžná praxe, díky které loni vymohla 3 miliony korun.

Na pravomoci celní správy upozornil deník Blesk, když napsal o případu, který se stal v pražské vietnamské tržnici Sapa. Zákazníky, kteří odsud odjížděli, zastavil celník a zeptal se jich, jestli dostali za zakoupené zboží účtenku. Muž s přítelkyní odpověděli, že byli na obědě a že za polévku účtenku dostali, ale nevzali si ji. Nato je celník vyzval, aby mu ukázali své občanské průkazy. Se slovy „jdu si zjistit, jestli něco státu nedlužíte“ prověřil jejich jména v seznamu dlužníků a nechal je jet.

Podle mluvčí Generálního ředitelství cel Martiny Kaňkové se jedná o běžnou praxi. „Prověřování osob, nákladu a případně i dluhů má v kompetenci celní správa již řadu let,“ uvedla pro Echo24. Kaňková dodala, že celníci prověří osobu v databázi dlužníků a pokud dlužníkem je, upozorní ji na to a nabídnou možnost dluh uhradit. „Úhrada na místě je dobrovolná. Tento postup je i pozitivní pro státní rozpočet, šetří se tím administrativní náklady. Jen za loňský rok byly tímto způsobem vymoženy 3 miliony korun,“ řekla mluvčí.

To, jaké pravomoci náleží celníkům, stanoví zákon o Celní správě České republiky (17/2012 Sb.). Z paragrafu 29 vyplývá, že celník může požadovat prokázání totožnosti, pokud třeba dotyčný odpovídá popisu hledané nebo pohřešované osoby, je podezřelý ze spáchání trestného činu nebo ho celníci kontrolují „podle právních předpisů patřících do oboru jejich působnosti“.

Pokud dotyčný odmítne prokázat svou totožnost nebo ji prokázat nemůže, je celník oprávněn předvést ho na orgán celní správy, aby jeho totožnost zjistil. „Nezjistí-li celník totožnost osoby předvedené do 6 hodin od předvedení, ani na základě sdělených informací ani v evidencích vedených podle jiného právního předpisu, nebo je-li podezření, že předvedená osoba uvádí nepravdivé údaje ke své osobě, předá ji nejbližšímu orgánu policie,“ píše se dále v zákoně.

Ilustrační foto - Wikimedia Commons / Michal Maňas