Změny v EET

Sobotka: ČSSD ve Sněmovně nepodpoří Babišovy změny v EET

Změny v EET
Sobotka: ČSSD ve Sněmovně nepodpoří Babišovy změny v EET

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Na pondělním zasedání vlády se řešila kritizovaná elektronická evidence tržeb (EET). Vládní ČSSD a lidovci měli možnost start EET ještě odsunout. Její autor ministr financí Andrej Babiš (ANO) se totiž pár dní před jejím začátkem rozhodl pro nečekané změny. Chce z ní vyjmout ty úplně nejmenší podnikatele, jejichž roční tržby nepřesáhnou 250 tisíc, a také e-shopy. U sociálních demokratů nicméně pochopení nenašel. Ve sněmovně jeho návrh nepodpoří a šance, že by prošel, jsou tak minimální.

Sobotka uvedl, že ČSSD nadále podporuje evidenci tržeb. „Na druhou stranu odmítáme oslabování EET. Jsme pro to, aby se udělal pořádek ohledně výběru daní a narovnalo se prostředí. Z našeho pohledu bylo kompromisem již rozložení spuštění evidence tržeb do čtyř etap. Nechceme jako ČSSD výjimky a nerovnosti. Návrh nemá naši důvěru. Nepředpokládám, že bychom ten návrh podpořili. Nechceme dělat z EET trhací kalendář,“ uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Babiš totiž navrhuje, aby bylo malým živnostníkům s ročními příjmy do 250 tisíc, kteří zaplatí paušální daň, umožněno neevidovat. Problémem je, že Babiš prý nepodal hlubší analýzu, jaké by to mělo dopady. „Když jsme se zeptali, jaká je prognóza, kolik lidí by mohlo v budoucnu o paušální daň projevit zájem, tak nám řekl, že neví. Nyní to využívá třeba 40 lidí ročně. My očekáváme, že by o to mohl projevit zájem řádově až 40 tisíc lidí ročně, protože to bude považováno za alternativu, jak se EET vyhnout,“ uvedl Sobotka.

Mění nebo nemění Babiš zákon o EET?

Politici se ani neshodnou, zda se mění nebo nemění zákon o evidenci tržeb. Zatímco Sobotka říká, že Babiš do něj jen pár dní před začátkem spuštění evidence zasahuje a chce jej měnit, Babiš tvrdí, že to není pravda. Změny chce totiž prosadit v rámci daňového balíčku, který bude ve druhém čtení projednávat ve středu Sněmovna.

„Prošlo to řádným legislativním procesem, všichni mohli říct své připomínky a v tuto chvíli si myslím, že to spíš znejisťuje podnikatelské subjekty, protože nebudou vědět, jaká pravidla přesně budou v těch příštích měsících platit a řada subjektů bude váhat. Problém je také v té subjektivní stránce. To co nám vadí je fakt, že o tom, jestli někdo bude mít nebo nebude mít EET, bude rozhodovat úředník na finančním úřadě,“ vysvětlil Sobotka.

Podle Babiše se ale nic nemění ani se nedělají výjimky. „My neděláme žádné výjimky z EET, je to možnost, pro ty podnikatele,“ uvedl. Odmítá také, že by to uvedl podnikatele v nejistotu, návrh paušální daně se prý stejně nedotkne těch v první a druhé vlně. „Neumím si představit, že by někdo v pohostinství nebo maloobchodě a velkoobchodě měl roční příjem nižší než 250 tisíc. Takže se to týká až třetí až čtvrté vlny, což je rok 2018 uvedl Babiš.

Babiš pozměňovací návrh nejspíš nepodá

Jednání o evidenci tržeb trvalo asi hodinu a podle některých byla velmi živá. „Během jednání panovala zvláštní atmosféra a horká debata,“ popsal diskuzi o EET např. ministr obchodu Jan Mládek (ČSSD). „Pan Babiš má problém pochopit nepsané pravidlo, že člen vlády nechodí s návrhy do sněmovny sám, ale že je předkládá na jednání vlády,“ dodal Mládek.

Babiš totiž avizoval, že změny chce prosadit přímo ve sněmovně pozměňovacími návrhy a že je proto ani nebude překládat na jednání vlády. Už o nich prý s koaličními partnery jednal na koaliční radě a neřekl by jim tedy nic jiného. „Výše uvedený pozměňovací návrh považuji za užitečný pro podnikatelské prostředí. Proto, pokud se koaliční partneři hnutí ANO nepřipojí k tomuto pozměňovacímu návrhu, předložím jej sám jakožto poslanec,“ napsal Babiš v dopise Sobotkovi.

Po jednání vlády nicméně Babiš popřel, že by chtěl podat pozměňovací návrhy sám jako poslanec. „Vždyť si to přečtěte v tom dopise, chtěl jsem, aby to podali zástupci koaličních stran,“ odkázal se Babiš na dopis adresovaný premiérovi a popřel, že by chtěl podat návrh sám.

Podle ministra Babiše projekt EET ohrožen není a vše bude podle plánů. V první fází odstartuje evidence 1. prosince pro restaurace a ubytování. Babiš chce z EET vyjmout také e-shopy, protože evidence je pro ně technicky velmi obtížná.

„Je téměř nepochopitelné, že po poměrně dlouhých konzultacích, které předkladatel MF vedl s představiteli dotčených subjektů, zejména s Asociací malých a středních podniků a živnostníků a dalšími asociacemi, nevěděl o uváděných ´technických problémech a větších nákladech´ u tak významného segmentu jako internetový obchod již v průběhu procesu hodnocení dopadů regulace a dokonce uvádí, že ´pro daňovou správu nejsou tato data stěžejní´,“ napsala ČSSD v tiskové zprávě.

Petr Fiala, předseda ODS, naznačil, že vládní spory ohledně elektronické evidence tržeb nahrávají opozici. „ČSSD a ANO se 2 dny před spuštěním EET nedovedou shodnout na její finální podobě. Potřebujete nějaký další důkaz neschopnosti této vlády? napsal na Twitteru.

V podobném duchu se o EET na Twitteru vyjádřil také Miroslav Kalousek, předseda opoziční TOP 09.

28. listopadu 2016