čelí obvinění z rasismu

Kdo páchá zločiny ve Švédsku. Policista zveřejnil statistiku a je vyšetřován

čelí obvinění z rasismu
Kdo páchá zločiny ve Švédsku. Policista zveřejnil statistiku a je vyšetřován

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Pro jedny hrdina, pro druhé neonacista a rasista. Tak je nahlížen švédský policista Peter Springare, který před nedávnem otevřeně promluvil o svých zkušenostech s přistěhovalci. Springare na Facebooku napsal, že z většiny zločinů, které řešil během několika dní, jsou podezřelí právě imigranti, potažmo jejich potomci. Jeho příspěvek v zemi odstartoval intenzivní debatu o politické korektnosti a přistěhovalectví.

„Jsem ku*va unavený. To, co zde napíšu, není politicky korektní. Ale je mi to jedno,“ uvedl hned v úvodu svého příspěvku. „S tímto jsem se potýkal v posledním týdnu: znásilnění, znásilnění, pokus o znásilnění, napadení, znásilnění, vydírání, (...) násilí na policistech, vyhrožování policii, obchod s drogami, pokus o vraždu, opět znásilnění, vydírání a bití,“ napsal počátkem února na svůj Facebook.

Následně vyjmenoval země, ze kterých pochází lidé podezřelí ze spáchání těchto zločinů. „Irák, Irák, Turecko, Sýrie, Afghánistán, Somálsko, Somálsko, znovu Sýrie, Somálsko, původ neznámý, původ neznámý, Švédsko. Polovinu podezřelých nemůžeme identifikovat, protože nemají platné doklady,“ napsal ve svém facebookovém příspěvku.

Masová podpora na sítích

Policista Springare, který působí ve městě Örebro, dodal, že šíření podobných příspěvků může člověka stát kariéru. A to i kdyby byly pravdivé. Vzhledem k tomu, že brzy odejde do důchodu, už to prý ale neřeší.

Jeho příspěvek následně spustil lavinu reakcí nejen na sociálních sítích. Sdílelo ho přes dvacet tisíc lidí, dalších sedm tisíc lidí ho okomentovalo.

Na služebnu, kde Springare slouží, začaly chodit kytice květin. Vznikla také facebooková skupina na jeho podporu, která do poloviny února získala více než 160 000 členů.

Kromě souhlasných reakcí ale přišly i ty negativní. Proti Springareovi bylo zahájeno vnitřní policejní vyšetřování pro podezření z hanobení skupiny obyvatel.

Na jeho příspěvek zareagoval i švédský socialistický premiér Stefan Löfven. „Nevím jak to vypadá ve městě Örebro, ale při pohledu z širší perspektivy je pro mě obtížné věřit, že policii 100% zaměstnávají zločiny spáchané imigranty. Je pro mě velmi, velmi obtížné přijmout takový obrázek, chtěl bych říct, že to není pravda,“ řekl švédskému listu Expressen.

24 pachatelů, 22 imigrantů

Policista Springare se ale nevzdává a na svém profilu dál zveřejňuje příspěvky týkající se kriminality přistěhovalců. V novějším příspěvku zveřejnil třeba statistiky vražd a pokusů o vraždu v období od ledna 2015 do prosince 2016. Springare uvádí, že v tomto časovém úseku policie vyšetřovala 12 případů, ve kterých figurovalo 24 pachatelů. Z těchto pachatelů bylo 22 cizokrajného původu, pouze dva byli Švédové.

Springare k tomu podotkl, že i když vraždy stále páchá pouze naprostý zlomek všech přistěhovalců, ve statistikách (respektive v těch, které má k dispozici) jsou zcela zřetelně zastoupeni více něž rodilí Švédové.

Čísla zveřejňovaná Springarem na Facebooku lze jen velmi těžko ověřit. Švédské úřady totiž oficiálně nezveřejňují národnostní složení lidí podezřelých či odsouzených z trestné činnosti.

V minulosti se také objevily případy, kdy úřady zcela účelově zamlčovaly kriminalitu přistěhovalců. Například po silvestrovské noci 2015/2016, kdy došlo k řadě sexuálních útoků, mimo jiné v Kolíně nad Rýnem, vyšlo najevo, že Švédové více než rok tajili podobné útoky, ke kterým došlo na festivalu ve Stockholmu.

, vb

19. února 2017