Forejt se vzdal funkce šéfa hradního protokolu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Ředitel protokolu Pražského hradu Jindřich Forejt se vzdal z osobních a zdravotních důvodů svého místa. Na Hradě skončí ke konci roku, sdělil v úterý mluvčí Pražského hradu Jiří Ovčáček. Žádosti Forejta o rozvázání pracovního poměru bylo podle něj vyhověno. Šéf protokolu patřil k blízkým spolupracovníkům prezidenta Miloše Zemana.
„Jindřich Forejt se k dnešnímu dni, tedy k úterý 6. prosince 2016, z osobních a zdravotních důvodů vzdal místa ředitele Odboru protokolu Kanceláře prezidenta republiky a požádal o rozvázání pracovního poměru dohodou ke dni 31. prosince 2016. Této žádosti bylo vyhověno,“ uvedl Ovčáček.
O konci Forejta se spekuluje od konce minulého týdne, jako první na konec hradního protokoláře upozornil o víkendu server Echo24.cz. Forejtovi byla zapečetěna kancelář, vedení Pražského hradu ale záležitost odmítlo komentovat s tím, že jde pouze o spekulace.
Ovčáček neupřesnil, kdo by mohl Forejta nahradit. Není vyloučeno, že by to mohl být Miroslav Sklenář, který působil jako šéf prezidentova protokolu už před Forejtem. Sklenář nyní pracuje v pražské pobočce čínské společnosti CEFC. Pokud by nabídku odmítl, dalším v pořadí je nynější zástupce ředitele protokolu Vladimír Kruliš.
Hradní protokol byl v poslední době spojen s několika spornými situacemi. Musel vysvětlovat zpoždění leteckého speciálu, ve kterém letěla delegace vedená prezidentem Milošem Zemanem na pohřeb slovenského prezidenta Michala Kováče. Z hradního protokolu také měla podle oficiálního sdělení Hradu pocházet chybná informace, na jejímž základě Zeman obvinil amerického velvyslance Andrewa Schapira z neúčasti na udílení státních vyznamenání 28. října na Pražském hradě. Schapiro ale ve Vladislavském sále byl. Forejt byl také často zmiňován v kauze neudělení vyznamenání pamětníku židovského holokaustu Jiřímu Bradymu. Minulý rok v září pak při přijetí generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga visela v Trůnním sále Pražského hradu vlajka OSN místo vlajky Severoatlantické aliance.
V pondělí upozornil server Echo24 a další média na existenci kompromitujícího videa, na kterém je údajně Forejt zachycen. Video po různých redakcích nabízeli dva muži. Jeden z nich se představil celým jménem. Prý působil v celé nabídce jen jako prostředník. Druhý muž, který byl údajně s Jindřichem Forejtem v kontaktu a nahrávku prý tajně pořídil na mobilní telefon v jistém bytě, má za sebou údajně nespecifikovanou kriminální minulost. Nahrávka má pocházet z 4. října letošního roku.
Zda toto video hraje nějakou roli ve Forejtově odvolání, je otázkou. Nicméně není tajemstvím, že kancléř Vratislav Mynář a Zemanův vlivný poradce Martin Nejedlý měli s Forejtem dlouhodobé spory.