Blokáda Kataru

Ukončete blokádu Kataru, vzkázal Saúdům německý ministr Gabriel

Blokáda Kataru
Ukončete blokádu Kataru, vzkázal Saúdům německý ministr Gabriel

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Blokádu Kataru ze strany Saúdské Arábie a dalších zejména blízkovýchodních zemí je třeba ukončit. Celý spor ohledně údajné katarské podpory terorismu se musí vyřešit diplomaticky. Podle agentury Reuters to řekl německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel, jenž jednal se svým katarským protějškem šajchem Muhammadem bin Abdar Rahmánem Sáním. Ke zmírnění blokády vyzval Saúdy v pátek i americký ministr zahraničí Rex Tillerson.

„Jsme přesvědčeni, že nyní je čas diplomacie a musíme mluvit jeden s druhým; spolu s našimi americkými kolegy, ale především s našimi kolegy v regionu se musíme snažit najít řešení, zejména zrušení námořních a leteckých blokád,“ prohlásil Gabriel v dolnosaském městě Wolfenbüttelu na tiskové konferenci se Sáním. Blokáda hrozí poškodit i německou ekonomiku, dodal bývalý ministr hospodářství a vicekancléř Gabriel.

Ke zmírnění blokády vyzval dnes Saúdskou Arábii a další země Perského zálivu i americký ministr zahraničí Rex Tillerson, podle kterého má blokáda i humanitární důsledky. Tillerson poukázal na to, že Katar již proti podpoře terorismu učinil některé kroky, i když je to ještě nedostatečné.

Muhammad bin Abdar Rahmán Sání a Sigmar Gabriel - Foto: Screenshot / Youtube / phoenix

Saúdská Arábie, Egypt, Bahrajn a Spojené arabské emiráty v pondělí přerušily s Katarem diplomatické styky i dopravní spoje. K podobným postihům později sáhly i další země jako Jordánsko a Mauritánie a nyní již Katar izoluje přes deset států.

Skupina kritizující Katar tvrdí, že malá, ale bohatá země destabilizuje bezpečnostní situaci v oblasti a podporuje radikální islamistické skupiny jako Muslimské bratrstvo či palestinský Hamas. Zároveň prý napomáhá šíitskému Íránu, který je hlavním regionálním rivalem sunnitské Saúdské Arábie.

Katar obvinění odmítá a hovoří o nepřátelské lživé kampani. Sání ve čtvrtek uvedl, že Katar kvůli tlaku svou zahraniční politiku nezmění. Kataru se zastává i Turecko, které odsouhlasilo posílení své vojenské přítomnosti v zemi.

 

 

,

9. června 2017