V Česku loni vzniklo 28 837 nových firem, nejvíce od roku 2007
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
V Česku loni vzniklo 28 837 nových firem, což je nejvíce od předkrizového roku 2007. Celkový počet společností překonal 451 000 a meziročně stoupl o 4,8 procenta. Téměř polovina firem zaregistrovaných v loňském roce má sídlo v Praze. Vyplývá to z databází a výpočtů poradenské společnosti Bisnode.
„Výrazný růst zájmu o zakládání nových firem souvisí s očekáváním dalšího optimistického vývoje ekonomiky. V loňském roce vzniklo, ale také zaniklo nejvíce firem za posledních deset let. To také souvisí s rychle rostoucí ekonomikou, kdy nové firmy na trhu zvyšují konkurenční tlak a nekonkurenceschopné subjekty z trhu postupně odchází,“ uvedla analytička Bisnode Petra Štěpánová.
Z 451 561 firem bylo 25 817 (5,7 procenta) akciových společností a 425 744 (94,3 procenta) společností s ručením omezeným. „Podíl akciových společností na podnikatelské základně v ČR kontinuálně klesá, a to přes to, že v roce 2016 bylo založeno nejvíc akciových společností od roku 2011,“ upozornila Štěpánová.
V Praze bylo loni zaregistrováno 44 procent ze všech firem. Oficiální sídlo v Praze má podle Štěpánové 68 procent akciových společností, které byly založeny loni. Z regionálního pohledu má silnou pozici také Jihomoravský (12,9 procenta), Moravskoslezský (8,5 procenta) a Středočeský kraj (6,8 procenta). Nejméně firem bylo založeno v Karlovarském kraji (429), na Vysočině (565) a Libereckém kraji (687).
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.