kůrovcová kalamita

Ministerstvo zakázalo vlastníkům lesů kácet smrky a borovice

kůrovcová kalamita
Ministerstvo zakázalo vlastníkům lesů kácet smrky a borovice

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Ministerstvo zemědělství do konce roku zakázalo všem vlastníkům lesů v zemi těžbu zdravého smrkového a borového dřeva. Nejdřív se podle úřadu musí zpracovat dřevo napadené kůrovcem a dříví z větrných kalamit. Předseda Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů ČR (SVOL) František Kučera řekl, že rozhodnutí mělo přijít dříve. Naopak například státní podnik Lesy ČR rozhodnutí vítají. Výjimku z nařízení mají lesy na území národních parků a jejich ochranných pásem. Za porušení nařízení mohou dostat vlastníci lesa pokutu do milionu korun.

Nařízení o zákazu těžby začne platit na přelomu října a listopadu. Zákaz se nevztahuje na mimořádné těžby, prováděné na základě povolení nebo rozhodnutí orgánu státní správy lesů a na těžbu vánočních stromků.

Opatření by mělo vést k rychlejšímu zpracování dřeva, které je už vytěženo a leží na odvozních místech nebo ve skladech pil. Dřevo z kalamit a dřevo napadené kůrovcem by mělo být zpracováno do konce března 2018. „Urychlené pilařské zpracování kůrovcem napadeného dříví podstatně přispívá k omezení šíření tohoto kalamitního škůdce lesních porostů,“ podotkla mluvčí ministerstva Markéta Ježková.

Lesy ČR, kterým patří téměř polovina lesů v zemi, již úmyslné těžby jehličnatého dříví zastavily. Kvůli situaci na trhu se dřevem také opět posunuly termín podání nabídek do třímiliardového tendru na lesní práce a těžbu, a to z 20. září na 10. října.

ilustrační foto - pixabay

„Rozhodnutí považujeme za správné a prospěšné. Je to podpora pro zpracování větrné a kůrovcové kalamity, které je velký přebytek,“ uvedl mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka. Do Agrofertu spadá těžební společnost Uniles.

Na Vysočině ztíží zákaz hospodaření lesním podnikům, které nemají velké problémy s kůrovcem ani polomy. Kromě poklesu příjmů budou tyto podniky řešit problém, jak udržet lidi pracující v lesích. „Pro nás je to problém, protože tu kůrovcovou kalamitu víceméně nemáme. Máme nějaké souše, ale rozhodně ne v rozsahu kalamity,“ řekl ČTK ředitel Lesního družstva v Přibyslavi Jiří Svoboda.

Stát podle Ježkové neplánuje podniky, které nebudou moci dřevo těžit, odškodňovat. Lesní zákon dává povinnost přednostně zpracovávat takzvanou nahodilou těžbu, tedy stromy seschlé, napadené kůrovcem nebo zlomené, dodala.

Stát nejedná při zákazu těžby dostatečně razantně a komplexně, řekl ČTK předseda SVOL Kučera. Stát podle něj vypisuje dlouhodobé tendry na těžbu dřeva na pozemcích ve vlastnictví Lesů ČR. Nedokáže potom přinutit těžařské společnosti, aby dostatečně rychle kůrovcové dřevo odstraňovaly. Opatření také podle něj nepřišla dostatečně brzy, aby se dalo kůrovcové kalamitě předejít.

Kůrovcovou kalamitou je nejvíce postižena severní Morava a Slezsko, kde byly loni dvě třetiny republikové těžby napadeného dřeva. Situaci ještě zhoršila nedávná větrná kalamita. Podle údajů ministerstva ze začátku září se zatím eviduje zhruba 1,1 milionu metrů krychlových kalamitního dříví. Na trh se dřevem navíc působí důsledky větru v Polsku a v Bavorsku, což snižuje cenu dříví.

,

14. září 2017