Muchovu epopej vidělo v Japonsku už téměř 200 tisíc lidí
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Výstavu obrazů Slovanská epopej Alfonse Muchy v Japonsku vidělo už téměř 190 000 lidí. Za dva měsíce tak výstava překonala její loňskou návštěvnost v pražské Národní galerii. V Tokiu zůstane cyklus děl do června. Vernisáž výstavy se v Národním centru umění v Tokiu uskutečnila 7. března.
Magistrát v březnu uvedl, že Japonci kvůli velkému zájmu neoficiálně požádali o prodloužení výstavy. Praha čeká na oficiální žádost, zatím tak není jasné, jestli se výstava v Japonsku bude prodlužovat. Loni v pražské Národní galerii vidělo epopej 119 675 lidí s denním průměrem 385 návštěvníků. Výstava tam ale měla charakter trvalé expozice a byla přístupná téměř pět let.
Cyklus maloval Mucha od roku 1910 celkem 18 let. Tvoří jej 20 velkoplošných obrazů inspirovaných slovanskou mytologií a dějinami českého národa. Epopej je od roku 2010 zařazena na seznam kulturních památek.
Obrazy vlastní Praha, které jí Mucha daroval. Jeho podmínkou bylo, aby město vystavilo na své náklady vhodnou budovu pro jejich vystavení. Ta zatím neexistuje. Město vytipovalo několik míst, kde by mohla stát. Jako nejvhodnější se jeví pozemek u stanice metra Florenc.
Proti zápůjčce obrazů do Asie se v Česku postavili někteří odborníci, kteří varovali před tím, že by plátna mohla být poničena. Původně měla letět epopej i do Číny, tam ale vystavena nebude. Její další výpůjčky závisí na svolení ministerstva kultury.
Soud tento týden zatím nepravomocně zamítl žalobu Johna Muchy, příbuzného Alfonse Muchy, na určení vlastnictví Slovanské epopeje. Dílo tak zůstalo ve vlastnictví Prahy.