NEBEZPEČNÁ BRITÁNIE?

Útoky v Británii se množí, po Polácích je obětí i Čech

NEBEZPEČNÁ BRITÁNIE?
Útoky v Británii se množí, po Polácích je obětí i Čech

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Lavina útoků proti cizincům, která se v Británii spustila po červnovém referendu o odchodu z Evropské unie, v noci ze středy na čtvrtek dopadla i na Česko. Jednatřicetiletý Zdeněk Makar, kterého útočníci v Londýně umlátili k smrti, však zdaleka nebyl první východoevropan, který se stal obětí podobného útoku. V zemi už skoro tři měsíce dochází k brutálním útokům na Poláky, které se počítají na stovky.

Atmosféra na Britských ostrovech houstne. Zdá se totiž, že vítězství euroskeptiků, mezi jejichž hlavní argumenty patřilo znovunabytí kontroly nad migrací do Británie, u řady lidí dalo průchod dlouhodobé nespokojenosti s cizinci především ze střední Evropy. Přestože se nevraživost vůči cizincům ve většině případů omezuje „pouze“ na slovní urážky, při útocích už zemřeli nejméně dva lidé.

Nevraživost vůči cizincům zatím zřejmě nejvíce dopadla na Poláky, kterých v Británii podle odhadů žije zhruba milion. Už v červnu se v ulicích města Huntingdon, kde žije početná polská komunita, objevily kartičky se silně nenávistným sloganem „Opusťme Evropskou unii – už žádná polská havěť“. Kartičky zároveň vyzývaly „polskou havěť“, aby z Británie odešla domů.

V průběhu léta následovala celá řada dalších incidentů. Určitý mezník v nárůstu protipolských nálad představuje incident, ke kterému došlo koncem srpna ve městě Harlow. Dav asi dvaceti teenagerů se tehdy vrhl na dva Poláky před místní restaurací. Jednoho z nich teenageři umlátili k smrti, druhý vyvázl s těžkými poraněními.

Tento incident měl navíc nepříjemnou dohru – během smutečního shromáždění, které se konalo několik dní po incidentu na památku zesnulého muže, totiž byli přímo v Harlow napadeni další dva Poláci.

Na Čechy se neútočilo. Až doteď...

V noci ze středy na čtvrtek potom došlo k zřejmě prvnímu fyzickému útoku, jehož obětí byl Čech. Gang nejméně čtyř útočníků ve východním Londýně napadl 31letého manažera Zdeňka Makara, který v Londýně pracoval jako zástupce vedoucího v cateringové společnosti Harbour & Jones. Potyčce podle svědků předcházela hádka mezi ním a zhruba 20letými útočníky.

hnutí Britain-First - Foto: Facebook

Více o případu čtěte ZDE

Jen den před osudným útokem přitom řekla mluvčí českého ministerstva zahraničí serveru ECHO24.cz, že Británie je v současné době pro Čechy víceméně bezpečná. „O fyzických útocích na české občany nemáme informace. O úpravě cestovních doporučení pro cesty do Velké Británie tak pro tuto chvíli neuvažujeme,“ řekla tehdy mluvčí Irena Valentová.

Češi přitom měli doposud v Británii podle všeho zkušenosti „jen“ s verbálními útoky. „U kasy se mě zeptali, jestli jsem Polka. Když jsem řekla, že jsem z Čech, řekli, že je to dobře,“ popsala v diskuzi na Facebooku svoji zkušenost ze současné Anglie jedna Češka.

Nabízí se pochopitelně úvaha, že útok na Čecha Makara byl jen dalším ze série národnostně a rasově motivovaných útoků. Britští vyšetřovatelé – stejně jako české ministerstvo zahraničí – však upozorňují na to, že mohlo jít o obyčejné (kriminální) přepadení, které díky nešťastné souhře náhod skončilo tragicky.

Nenávist, nebo pouliční kriminalita?

Tomu by nasvědčovaly i okolnosti – fyzickým útokům na Poláky totiž téměř vždy předcházely národnostně motivované urážky a je tedy zjevné, že útočníkům šlo primárně o národnost jejich obětí. V případě Čecha Makara se ovšem dosud žádné podobné informace neobjevily.

Český byznysmen Zdeněk Makar, kterého umlátili v Londýně. - Foto: Facebook/Zed Makaross

Tuto možnost připustil i odborník na extremismus z Masarykovy univerzity Miroslav Mareš. Ten zdůraznil, že vzhledem k čerstvosti incidentu zatím nelze vyvozovat předčasné závěry a že v tuto chvíli není 100% jasné, jestli útok souvisel s českým (přistěhovaleckým) původem oběti. Připustil ale, že Češi mohou být v Británii vnímáni jinak než Poláci.

„Čechů se doposud (útoky) netýkaly možná proto, že Poláků je ve Spojeném království mnohem víc, mají viditelné komunity a do značné míry reprezentují v očích Britů proud přistěhovalců z nových členských zemí EU. Nelze přitom vyloučit ani záměnu Čecha za Poláka ze strany pachatelů, řada Britů nerozezná slovanské jazyky,“ řekl serveru ECHO24.cz.

„Nezapomeňme ovšem také na občasné útoky proti Romům ze středovýchodní Evropy dávno před brexitem a na několik vražd českých dívek v minulých letech, které tam mohly být vnímány jako neplnohodnotné bytosti ze strany jejich vrahů,“ dodal.

Poláci si stěžovali, situace se nelepší

Útoky na přistěhovalce z Polska přitom mohou narušit vztahy obou zemí. Polští představitelé už dříve vyzvali britskou vládu i církev, aby zabránila xenofobním útokům na polské imigranty. „Připomněli jsme zástupcům Spojeného království, že Poláci se do britské společnosti dobře začlenili, tvrdě pracují, platí daně a zaslouží si ochranu a péči,“ řekl novinářům polský ministr zahraničí Witold Waszczykowský během zářijové návštěvy Británie, která se týkala právě útoků na Poláky.

Britská ministryně vnitra Amber Ruddová v reakci na to přislíbila, že pozorně dohlédne na vyšetřování brutálního útoku na dvojici Poláků ve městě Harlow. Od cesty polské delegace do Británie však už uběhlo více než 14 dní a situace se podle dostupných zpráv nijak zásadně nezlepšila – minulý týden trojice útočníků málem zabila polského studenta, když ho pobodala do krku rozbitou lahví.

, vb

24. září 2016