Útok v Sýrii

Česká vláda a pravice americký útok chápe, komunisté jsou proti

Útok v Sýrii
Česká vláda a pravice americký útok chápe, komunisté jsou proti

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

 Čeští politici vesměs souhlasí s nočním útokem Spojených států na základnu syrské armády. Premiér Bohuslav Sobotka i ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (oba ČSSD) věří, že to pomůže zabránit dalšímu užívání chemických zbraní. Prezident Miloš Zeman chce, aby chemický útok v provincii Idlib prošetřila nezávislá komise, podle jejích závěrů si udělá názor na americký zásah. KSČM použití amerických raket odsoudila, podle ní to je akt vojenské agrese proti suverénnímu státu.

Spojené státy v noci na pátek raketami s plochou drahou letu zaútočily na základnu syrské armády, z níž startovala v úterý letadla, která podle Washingtonu zaútočila chemickými zbraněmi na syrské město Chán Šajchún. USA tvrdí, že režim syrského prezidenta Bašára Asada použitím chemické látky zabil desítky lidí.

Premiér Sobotka označil v pátek na twitteru úterní útok chemickými zbraněmi za nepřijatelný zločin. „Bylo nutno něco udělat, aby bylo zřejmé, že je absolutně nepřípustné dopouštět se chemických útoků,“ řekl poté novinářům. Doufá, že rychlá reakce Spojených států povede k tomu, že podobné útoky v Sýrii ustanou.

„Připustit, že se budou používat zbraně chemické, biologické nebo nedej bůh jaderné, je strašná představa. Rozumím tomu, že je jasná snaha dát najevo, že tohle je něco, co se bude trestat,“ řekl Zaorálek. Zároveň ale upozornil na to, že pouze vojensky se konflikt v Sýrii vyřešit nedá, potvrzují to podle něj zkušenosti z konfliktů v posledních 15 letech. Pro dosažení míru je nutná dohoda všech stran zapojených do konfliktu.

„Ta tragická událost s víc než stovkou mrtvých a zhruba čtyřmi stovkami lidí ohrožených na životech, to je mezinárodní zločin a útok takové brutality, že tu odpověď nepovažuji za žádným způsobem přemrštěnou,“ řekl ČTK ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Páteční útok USA považuje ministr za zlom v postoji USA k Sýrii, prezident Donald Trump byl podle něj ještě nedávno poměrně vstřícný k zachování Asada u moci.

Zeman nechce se soudy o americkém útoku spěchat. Čeká na vyšetření jeho příčiny, tedy nasazení chemických zbraní v Idlibu. „Uvítal bych, kdyby tuto událost vyšetřila nezávislá komise pod gescí Rady bezpečnosti (OSN) s tím, že kdyby kdokoli bránil této komisi v jejím vyšetřování, tak už sám tím, že by tomu bránil, by se definoval jako viník této akce, de facto chemické války,“ řekl. Odmítl také, že by si vybíral, zda se má přiklonit k ruskému nebo americkému prezidentovi. Rusko americký útok odsoudilo.

Místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek považuje útok Američanů za adekvátní reakci. Se zásahem souhlasí i šéf ODS Petr Fiala, podle kterého je dobrou zprávou, že se USA v Sýrii rozhodly jednat. Nelze tolerovat použití chemických zbraní, uvedl. S reakcí USA souhlasí i předseda hnutí Starostové a nezávislí Petr Gazdík.

Čeští komunisté vnímají útok USA jako jednostranný akt vojenské agrese proti suverénnímu sátu a porušení mezinárodního práva, který ohrožuje mír a bezpečnost v celém regionu. KSČM to uvedla v prohlášení na twitteru. Strana vyzvala Spojené státy k okamžitému zastavení vojenské agrese, zdrženlivosti a zřeknutí se všech dalších jednostranných akcí.

, , voš