Tři americké státy hlasovaly pro legalizaci marihuany

Tři americké státy hlasovaly pro legalizaci marihuany

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Tři americké státy - Kalifornie, Massachusetts a Nevada - schválily v úterním lidovém hlasování užívání marihuany pro rekreační účely. Další tři státy - Florida, Severní Dakota a Arkansas - souhlasily s jejím užitím pro lékařské účely. Američané kromě volby hlavy státu, poslanců Sněmovny reprezentantů, třetiny Senátu a 12 guvernérů na řadě míst rozhodovali v referendech o různých otázkách celostátního i ryze místního charakteru.

Dospělí starší 21 let budou moci v Kalifornii, nejlidnatějším státě USA, vlastnit unci (28,35 gramů) marihuany a pěstovat šest rostlin. K rekreačním účelům se bude moci konopí užívat i v Massachusetts a v Nevadě. V Arizoně legalizace marihuany neprošla. Jasno zatím není v Maine, kde se ještě sčítají poslední hlasy.

Užívání marihuany k rekreačním účelům je legální už v Coloradu, Washingtonu, Oregonu a na Aljašce a v oblastí hlavního města Washingtonu.

Na Floridě, v Severní Dakotě a Arkansasu budou moci lékaři marihuanu používat při léčbě nemocí, jakými jsou například rakovina, AIDS, epilepsie či žloutenka typu C. Výsledek hlasování zatím není jasný v Montaně. Pro medicínské účely lze marihuanu užívat již v 25 státech USA.

Celkem Američané v úterý hlasovali o asi 150 různých opatřeních. V Coloradu voliči schválili asistovanou sebevraždu pro smrtelně nemocné pacienty. Podobný postup je již možný v dalších pěti amerických státech. V několika státech se rovněž hlasovalo o trestu smrti. Například v Nebrasce voliči odsouhlasili znovuzavedení nejvyššího trestu. V tomto americkém státě nebyl nikdo popraven od roku 1997, v cele smrti se nyní nachází deset osob.

Zpřísnění podmínek pro získání zbraní bylo tématem referend ve čtyřech státech, včetně Kalifornie, která má v této oblasti již nyní jedny z nejpřísnějších zákonů. Voliči tam nově schválili zákaz velkokapacitních zásobníků nábojů a odsouhlasili, že pro koupi munice je potřeba povolení.

Stát Washington schválil opatření, které umožní soudcům vydat příkaz o dočasném zabavení zbraní těm osobám, které jsou považovány za hrozbu. Ve státech Maine a Nevada skupina založená bývalým starostou New Yorku Michaelem Bloombergem utratila miliony dolarů během kampaně podporující kontroly téměř veškerého prodeje zbraní. Opatření bylo schváleno v Nevadě, v Maine se ještě dopočítávaly hlasy.

Vzhledem k tomu, že Kongres nebyl schopný dohodnout se na zvýšení minimální mzdy, která je 7,25 dolarů (necelých 180 Kč) na hodinu, množství států i měst se rozhodlo jednat samo. Voliči v Arizoně, Coloradu a Maine odsouhlasili postupné zvýšení hodinové mzdy až na 12 dolarů (asi 300 Kč) do roku 2020. Ve Washingtonu, kde byla minimální mzda 9,47 dolaru (230 Kč) na hodinu, voliči odsouhlasili její navýšení na 13,50 dolaru (330 Kč) do roku 2020.

9. listopadu 2016