Propuštění zaměstnance Googlu vyvolalo v USA bouřlivé diskuse
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Propuštění zaměstnance firmy Google Jamese Damorea za údajně sexistické výroky vyvolalo na sociálních sítích a v americké veřejnosti bouřlivé diskuse o politické korektnosti a svobodě projevu. Damore minulý týden vydal prohlášení, podle něhož ženy nemohou být v technologických profesích zastoupeny v USA stejnou měrou jako muži kvůli biologickým rozdílům. Vedení Googlu ho v úterý vyhodilo, což vyvolalo řadu protestů, mimo jiné investigativního serveru WikiLeaks nebo pravicového internetového média Breitbart News.
Podle Damoreova prohlášení, které rozšířil v interní komunikační síti společnosti Google, jsou muži pro IT profese "biologicky vhodnější", a proto v technologických oborech a ve vedoucích pozicích nejsou ženy zastoupeny stejnou měrou. V Googlu tvoří muži 69 procent zaměstnanců.
"Cenzura je pro ztroskotance. Ženy i muži si zaslouží respekt, a nelze je vyhazovat, když slušně vyjádří svůj názor. Lepší je argumentovat," napsal v twitteru zakladatel WikiLeaks Julian Assange.
Na stranu vyhozeného inženýra se postavila i pravicová média. Majitel webu Right Wing News John Hawkins napsal, že Damore byl vyhozen kvůli svým konzervativním názorům. Ultrapravicový server Breitbart News, jehož bývalý šéf Steve Bannon je teď hlavním stratégem Bílého domu, začal publikovat sérii rozhovorů s "rebely Googlu", podle nichž společnost potlačuje nepohodlné názory.
Agentura Reuters v komentáři napsala, že programování bylo v počátcích doménou žen, protože se nepovažovalo za prestižní profesi. Když jeho význam začal růst, zvyšoval se podíl mužů, kteří nyní dominují. Technologické firmy z amerického Silicon Valley jsou často kritizovány, že nerespektují genderová pravidla.
Damore oznámil, že se proti propuštění hodlá hájit u pracovního soudu. Společnost Google spor odmítla komentovat s tím, že o záležitostech svých zaměstnanců na veřejnosti nehovoří.