Originální chata u jezera na hraně těžební jámy

Dům v lomu

Originální chata u jezera na hraně těžební jámy
Dům v lomu

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Investor  koupil bývalý žulový lom s velkým pozemkem v Posázaví. U ateliéru A69 objednal projekt chaty. Architekti po dlouhém hledání vhodného místa umístili objekt přímo na hranu těžební jámy nad jezero,  využili vytěžených kamenů, na ně usadili ocelový rošt a na něm vystavěli sloupkovou dřevěnou konstrukci. Zhruba v místě původní stavby sloužící pro obsluhu lomu tak dnes nad terénem levituje jednoduchá kubická hmota o rozměrech 15 x 15 x 4 metry. Uvnitř skrývá překvapivě organicky tvarovaný labyrint, jehož zakřivení vychází z pohybu slunce. Díky odrazům slunečních paprsků od oblých stěn je totiž zajištěno ideální oslunění interiéru. Ten je pak proveden v odstínech bílé, aby více vynikly barvy okolní přírody.

FOTO - A69

Na jezero se dům dívá skrze široké okno z hlavního obytného prostoru. Venkovním schodištěm a posuvnou skleněnou stěnou z kuchyně je otevřen k louce. Po otevření okna lze dosáhnout maximálního propojení interiéru s exteriérem. Pod schody je na louce posazeno dřevěné plató, které slouží jako letní terasa. Děti mohou vyběhnout na louku a zůstávají na dohled od kuchyňského ostrůvku. Investor stavbu řídil sám a mnohokrát dokonce přiložil ruce k dílu. Příkladem jeho životního přístupu je fakt, že na svém pozemku pořádá i dětský tábor. 

FOTO - A69

 „Šlo o hodně komplexní úlohu – řešili jsme detaily oplocení pozemku, hostovský dům, sprchy u beachvolejbalového kurtu v lese, polní kuchyň i kurník pro slepice. Něco samozřejmě zůstalo jen v rovině nápadu,“ říká Prokop Tomášek z ateliéru A69. Tato zakázka pro osvíceného koncového klienta byla prý pro architekta určitou satisfakcí po všech kotrmelcích, které zažil během třiadvaceti let své architektonické praxe. „Je jiné, když jednáte s koncovým klientem. U velkých zakázek komunikujeme s manažerem, který pak tlumočí vaše myšlenky šéfovi, který je předává zase šéfovi, takže výsledek vlastně už nepoznáte.“

FOTO - A69

Zajímavých rekreačních objektů se v poslední době objevuje stále více. „Možná je to nostalgie nebo pocit, že svět už není tak bezpečné místo. Možná se to také jen zdá, protože jiných nových staveb je málo. V Praze se na stavební povolení čeká léta, a proto v mezičase mohou vznikat různé lesní útulny,“ říká Prokop Tomášek s humorem sobě vlastním. Dům v lomu dokončený v minulém roce už publikovala řada zahraničních médií a v současné době je nominován na Českou cenu za architekturu. 

FOTO - A69

 

19. října 2016