Detaily Zemanovy schůzky s královnou

Zemanových 20 minut s Alžbětou II. Soukromý hovor bez tlumočníka

Detaily Zemanovy schůzky s královnou
Zemanových 20 minut s Alžbětou II. Soukromý hovor bez tlumočníka

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Český prezident Miloš Zeman se připravuje na páteční setkání s britskou královnou Alžbětou II. v Buckinghamském paláci. Zemana a královnu čeká hned po příjezdu v pravé poledne dvacetiminutový soukromý rozhovor, jehož témata nejsou předem známá. Rozhovor bude probíhat v angličtině a bez tlumočníka. Královna zatím letos z hlav státu přijala pouze chorvatskou prezidentku. Informoval o tom pro ČT24 šéf hradního protokolu Miroslav Sklenář.

K setkání dojde v pátek během Zemanovy jednodenní cesty do Velké Británie. „Prezident přijede centrálním vjezdem do Buckinghamského paláce. Prezidenta uvítají královnin osobní tajemník a královský majordomus. Přesně ve 12:00 bude uveden před královnu přímo v paláci,“ uvedl pro ČT šéf hradního protokolu Sklenář. 

Prezident má poté s královnou hovořit 20 minut o samotě. Sklenář uvedl, že témata rozhovoru nejsou dopředu daná, a že záleží na povaze obou hlav státu. Hradní protokolář dále řekl, že Zeman by měl nechat královnu zahájit konverzaci. Podle Sklenáře jde o tradici, že královna jakožto hostitelka začíná. Po uplynutí dvaceti minut bude k hovoru přizvána manželka českého prezidenta Ivana Zemanová. Audience v tomto formátu má pokračovat dalších 10 až 15 minut, prozradil Sklenář.

Zemana a královnu čeká hned po příjezdu v pravé poledne dvacetiminutový soukromý rozhovor, jehož témata nejsou předem známá. Rozhovor bude probíhat v angličtině a bez tlumočníka - ilustrační foto: jan zatorsky

Co se týče vzájemných darů, zůstal hradní protokolář tajemný. „Víme, co obdržíme od královny, a ona ví, co obdrží od nás.“ Podle Sklenáře by ovšem bylo nezdvořilé zveřejnit dary předtím, než návštěva proběhne.

Miloš Zeman bude teprve druhou hlavou státu, která se letos dočká audience u britské královny. Již dříve v tomto roce přijala chorvatskou prezidentku Kolindu Grabarovou Kitarovićovou. „Svědčí to o dvou věcech. Zaprvé o vynikajících vztazích České republiky s Velkou Británií, zadruhé o dobrých vztazích Velké Británie se současnou hlavou státu,“ uvedl Sklenář pro ČT24.

Schůzka českého prezidenta s britskou panovnicí se podle Sklenáře domlouvala již od roku 2013, kdy Zeman v březnu krátce po svém uvedení do prezidentské funkce na Pražském hradě přijal britského prince Edwarda, hraběte z Wessexu, který je nejmladším synem Alžběty II.

, tk