Komentář Petra Holuba o krajských koaličních licitacích

Vláda v krajích. Na matematiku je i Babiš krátký

Komentář Petra Holuba o krajských koaličních licitacích
Vláda v krajích. Na matematiku je i Babiš krátký

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Při jednání o koalicích, které budou v dalších čtyřech letech vládnout v krajích, nejde o emoce, mocenský boj, podrazy na voliče ani spiknutí. Převládá chladná matematika jako obvykle, občas doplněná slavnou jezuitskou maximou, že účel světí prostředky.

Všichni proti ANO – když se to vyplatí

Dohadování koalic je druhým kolem krajských voleb pouze v tom smyslu, že se sčítají hlasy již rozdělené voliči, aby každý kraj měl hejtmana s dostatečnou podporou. Například před čtyřmi lety si mohl každý spočítat, že ve většině krajů bude možné ustavit koalici ČSSD s komunisty. Je pravda, že paktování s dědicem totalitní strany není populární ani v sociální demokracii, přesto na cestě k moci je možné leccos skousnout i omluvit. Třeba tím, že „občanům nepřátelskou“ ODS prostě není možné do hry vzít. Nakonec ve dvou případech, kdy se šlo domluvit s lidovci, to také sociální demokraté udělali.

Při jednání o koalicích, které budou v dalších čtyřech letech vládnout v krajích, nejde o emoce, mocenský boj ani spiknutí. Převládá chladná matematika. Andrej Babiš. - FOTO: Jan Zatorsky

Letos je to stejné, jen se k rozdělování moci v krajích sešlo o něco víc hráčů. Dvěma kohouty jsou ANO a ČSSD, ze kterých tahá za delší konec přirozeně ČSSD. Pokud s ní dají menší středopravé strany dohromady většinu, tak není divu, že odsunou i vítězné hnutí ANO do opozice, jako se to přihodilo na Plzeňsku, Královéhradecku a Pardubicku.

Přesto není odpor k Andreji Babišovi a jeho hnutí absolutní. V roztříštěných zastupitelstvech se mohou jeho hlasy hodit, proto není divu, že ČSSD na Vysočině i v jižních Čechách mluví v první řadě o spolupráci s ANO. Nebrání se ani lidovci a Starostové, kteří vyhráli ve Zlíně, resp. v Liberci.

Ve čtyřech krajích není o nástupu hejtmanů z ANO sporu, protože koalice ČSSD a středopravých stran nedá dohromady většinu. Ani v takovém případě se sociální nebo občanští demokraté, případně Starostové neštítí dát to s Babišem dohromady. Dá se to zdůvodnit. Jinak by se totiž v krajských vládách udrželi komunisté. Kdyby se tato nedemokratická strana dala dohromady se stejně málo demokratickým Babišovým hnutím, pro voliče by to určitě nevěstilo nic dobrého. Ovšem ani tato „dobrá vůle“ nejspíš nezabrání tomu, aby se na Ústecku Babiš nedomluvil právě s komunisty.

Voliči označili budoucí hejtmany

Nejméně jasné jsou výsledky jednání ve dvou největších krajích, Jihomoravském a Středočeském. Protibabišovská koalice by v nich šla domluvit, jenomže pro většinu regionálních stranických šéfů byla ČSSD obtížným partnerem. Sociální demokraté si začali vyřizovat účty se svými hejtmany, na které chtějí shodit vinu za prohrané volby, naopak ANO bylo ochotno věcně jednat. Ke všemu měl v obou krajích dobrý výsledek někdo třetí, v Brně lidovci a ve středních Čechách Starostové. Mohou tedy žádat post hejtmana pro sebe.

Volič se může ptát, kam se v takových jednáních ztratila politika. Politickým tématem mohou být maximálně stížnosti Andreje Babiše, že vyšachování jeho kandidátů je zrada na voličích, z opačného pohledu jde o obranu před nájezdem nesystémového hnutí. Téma však sotva prorazí do širší debaty. Žádná ze stran se nakonec koalici s ANO nevyhnula. Také se dá proti hejtmanům z ANO argumentovat úplně věcně. Z jakého titulu požaduje hnutí ANO hejtmanské místo třeba ve Středočeském kraji? Sice tam s nevelkým rozdílem porazilo ostatní, o hodně víc preferenčních hlasů než jeho kandidátka Jaroslava Jermanová však dostali lídři Starostů i ODS. Úplně stejné to bylo na jižní Moravě, Pardubicku i Plzeňsku, podobné na Královéhradecku.

Politický závěr zůstává pouze jeden. Komunisté se po čtyřech letech vlády v devíti krajích vracejí do obvyklého undergroundu a jediný, kdo je ještě udrží nad vodou, je další z páriů, Babišovo hnutí ANO. Nakonec to může být výraz vděčnosti. Bez toho, že na Ostravsku, Olomoucku, Ústecku a Karlovarsku obsadili komunisté pár zastupitelských míst, by se Babišovi lidé do jejich vedení prosazovali mnohem obtížněji.

12. října 2016