Leopoldova bouda
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Stanislav Fiala je jedním z nejvýraznějších českých architektů. Mezi jeho nejznámější realizace patří kancelářská budova MUZO v pražských Strašnicích, která se stala stavbou roku 2000, byla vybrána do finále evropské soutěže Mies van der Rohe Award (2001) a publikována v Atlasu současné světové architektury (2005, Phaidon Atlas of Contemporary World Architecture).
Rozruch vzbudil rovněž extravagantní golfový klub Čertovo břemeno ve středu Přírodního parku Jistebnická vrchovina. V současné době Stanislav Fiala dokončuje hned dva velké projekty v centru Prahy, kterými je Šporkovský palác v Hybernské ulici a budova na rohu ulic Mikulandské a Národní. Práce tohoto architekta lze charakterizovat jako hravé a plné nápadů, bez zbytečných formalismů.
Taková je i minulý rok dokončená chalupa pro architektova dlouholetého kamaráda, jež vyrostla na místě zchátralé stavby v CHKO Jizerských hor. Dům je plný poctivých materiálů a starých technologií, které jsou však využity k dosažení moderního konceptu bydlení. Charakter chalupy vychází z tvarosloví tradičních staveb v této oblasti a použití především přírodních materiálů z místních zdrojů, jako je dřevo a kámen. Dle moderních požadavků je díky prosklené jižní fasádě a třem štítům interiér dostatečně prosvětlen a skrze terasu probíhající podél hlavního obytného patra propojen s exteriérem.
Sedlová šindelová střecha se mírně prohýbá, protože leží na povalovém konstrukčním systému krovu, který je nejstarší metodou stavění stropů. Masa dřeva v interiéru zároveň vytváří zajímavý designový prvek. Středem domu prochází přes všechna podlaží „golem“, jádro ukrývající hygienické zázemí, relaxační zónu, schodiště a krby, které zajišťují tepelnou pohodu.
Chalupa je i v důsledku svažitého terénu třípodlažní, lichoběžníkového půdorysu, částečně zapuštěná do svahu. Všechna podlaží jsou přímo přístupná z terénu. V suterénu jsou umístěné úložné prostory a technologické zázemí domu. Přízemí slouží jako hlavní obytné podlaží. Na otevřený obytný prostor s kuchyní navazují tři ložnice.
Hlavní vstup do domu je ze severní strany v úrovni půdy do otevřeného prostoru podkroví. V době nepřítomnosti majitelů lze podlahu terasy vyklopit do svislé polohy a tím ji využít jako okenice.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.