V Litvě nadšeně vítají německé vojáky, stejně jako za války
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Když během druhé světové války dorazila nacistická armáda do Litvy, mnoho místních vojáky srdečně vítalo květinami či hajlováním. Věřili, že je německá vojska osvobodí od sovětské okupace. Teď jsou Němci zpět a znovu jsou s nadšením vítáni.
Celkem 650 příslušníků Bundeswehru dorazilo v posledních dnech do Litvy, aby se připojili k jednotkám NATO, které má zájem v Litvě vytvořit nadnárodní pěší jednotku o celkovém počtu 1400 vojáků.
„Tleskali nám, když jsme projížděli městem, to jsem ještě nikdy nezažil,“ potvrdil serveru Politico jeden z příslušníků německé armády. Litevci vojákům děkují a říkají jim, jak jsou rádi, že přišli. Nedávný průzkum navíc ukázal, že jsou Němci pro Litevce druhým nejoblíbenějším národem po Lotyších.
NATO rozhodlo o umístění jednotek z důvodu rostoucí obavy z ruského agresivního chování. Severoatlantická aliance se na tom dohodla vloni na summitu ve Varšavě. Pobaltské země měly strach, že by v případě ruského útoku nebyl aktivován článek 5, který by okrajovým státům NATO zajišťoval bezpečnost. Díky přítomnosti vojáků NATO se tedy pobaltským státům dýchá o něco klidněji.
„V průběhu let jsme viděli ruské způsoby: nárůst vojenských cvičení, větší investice do vojenských zařízení a také použití vojenské síly vůči svému sousedovi, vůči Ukrajině. Cvičení je tedy odpovědí na ruskou asertivnost,“ komentoval operace v Pobaltí pro dw.com generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.
Proud to see #NATO forces in action in the Baltic region. Soldiers from North America & Europe standing together.Solidarity is our strength. pic.twitter.com/e8rt3PVGB5
— Jens Stoltenberg (@jensstoltenberg) 20. června 2017
„Dříve jsme měli jen slabé záruky, teď se však nacházíme v naprosto odlišné situaci,“ řekl litevský ministr obrany Raimundas Karoblis serveru Politico.
Již před časem obvinil Karobilis společně s představiteli litevské armády Rusko z toho, že jejich propaganda vytváří falešnou historii, kterou se snaží destabilizovat region, čímž si vytváří půdu pro možnou invazi.