Dům Chameleon
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Maximálně respektovat zahradu a nepřekročit rozpočet stavby, tak znělo zadání domu k trvalému bydlení pro čtyřčlennou rodinu, který měl vzniknout na místě bývalé chaty. Pozemek se vzrostlými stromy, asi 15 km od centra Prahy, vlastní rodina stavebníka již po dvě generace. Architekti z ateliéru Petra Hájka se snažili navrhnout dům, který by byl transparentní, a přesto uzavřený pohledům z vedlejšího patrového domu. Který by se dokázal na své prostředí adaptovat a těžit z proměňující se atmosféry zahrady.
„Inspirací pro koncept našeho návrhu je chameleon. Oči zvířete se nezávisle na sobě natáčejí a pozorují své okolí. Jeho kůže dokáže napodobovat barvy a strukturu místa, takže je ve svém prostředí nenápadný a přirozený,“ říkají architekti.
Dům usadili přesně do těžiště zahrady, kde leží jako ještěr uprostřed prosluněné louky. Fasáda měla být původně pokryta lesklou fólií, která by odrážela okolní prostředí, a dům by tak byl po vzoru chameleona opravdu dokonale maskován. Od tohoto záměru bylo nakonec upuštěno. Současná fasáda tvořená stříkaným polyuretanem je pouze jemně lesklá. Betonová konstrukce stavby je v interiéru na mnoha místech přiznána. V kontrastu ke studenému betonu je v hojné míře použita buková překližka. Dům o rozloze 137 m2 tak působí celkem útulně. Jeho pomyslným centrem je prostor s kuchyní, jídelnou a krbem. Další místnosti a servisní prostory jsou organizovány v šesti paprscích kolem. Od centrální části jsou odděleny skleněnou příčkou a pomocí závěsů je lze skutečně oddělit nebo naopak vzájemně propojit.
Každá místnost má specifickou atmosféru a vlastní výhled. „Místnosti po vzoru očí chameleona nezávisle pozorují zahradu. Jsou zaostřeny na jeden významný strom nebo místo – vstupní hala se dívá na vstupní branku, ložnice na třešeň, koupelna na lísku, obývací pokoj na jabloň, pokoj pro hosty na stříbrný smrk, dětské pokoje na ořech.“
Jedním z paprsků se do domu vstupuje. Cestou kolem šatny, toalety a prádelny se návštěvník dostává do srdce stavby s kuchyňským ostrůvkem a jídelním stolem pro šest až dvanáct osob. Vpravo od vstupní chodby je umístěna ložnice rodičů, která z druhé strany sousedí s koupelnou. Na jídelnu přirozeně navazuje nejširší místnost v domě – obývací pokoj, který sousedí na jedné straně s koupelnou a na straně druhé s pokojem pro hosty. Naproti obývacímu pokoji je umístěna dvojice dětských pokojů. Šestý paprsek je totiž rozdělen na dvě poloviny pomocí příčky, ke které jsou z obou stran zrcadlově přitisknuty vestavěné postele se skříňkami dětí.
Složitá geometrie domu vlastně vymezuje dva prostory, tedy prostor domu a prostor zahrady. Výseče mezi jednotlivými místnostmi – mrtvé úhly – totiž vytvářejí intimní atmosféru jak uvnitř domu, tak na zahradě. Na projektu spolupracovalo několik autorů. „Za hlavního spoluautora ale pokládáme především klienty – Radku a Marka Jankovi, jejichž nápady se promítly i do návrhu domu, říká Tereza Keilová z ateliéru Petra Hájka. Dům dokončený v roce 2014 byl nyní odbornou porotou nominován na Českou cenu za architekturu.