Protestujícího mladíka prošetřuje policie. Je to fašista, vzkazuje Hrad

Protestujícího mladíka prošetřuje policie. Je to fašista, vzkazuje Hrad

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Policie prošetřuje incident z východočeského Letohradu, kde mladík protestoval proti vystoupení prezidenta Miloše Zemana. Za pokřik „Špína, hnus, fašismus!“ mu hrozí několikatisícová pokuta.

Jde o levicového aktivistu Ondřeje Mazuru, který „proslul“ již během návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze. Tehdy ještě coby fotografa Deníku Referendum ho na Evropské ulici napadli čínští vítači kvůli tibetské vlajce, kterou měl připevněnou na zádech.

„Incident nadále prošetřujeme pro podezření z přestupku proti právu shromažďovacímu. V současné chvíli zjišťujeme a zajišťujeme veškeré důkazní prostředky, aby mohlo být podezření z protiprávního jednání spolehlivě objasněno a nadále rozhodnuto o dalším postupu,“ řekla deníku Echo24.cz policejní mluvčí pro Pardubický kraj Lenka Vilímková s dodatek, že každé shromáždění má svá pravidla.

Policisté podle mluvčí Vilímkové vyslýchají účastníky shromáždění a sbírají důkazní materiál včetně videozáznamů z akce. Spolupracují také s bezpečnostním útvarem prezidenta. Pokud se podezření prokáže, policisté s mladým aktivistou zahájí přestupkové řízení. Za „nepřístojné chování, kterým se brání účastníkům ve splnění účelu shromáždění“, by mu hrozila až sedmitisícová pokuta.

„Pocházím ze Žamberka, což je od Letohradu asi sedm kilometrů. To, že v něm má vystoupit pan prezident, jsem se dozvěděl den předtím. Rozhodl jsem se, že se tam zajedu podívat. Vzniklo to spontánně. Nevydržel jsem přihlížet tomu, jak se pan prezident tváří lidově, když mu stejně jde o moc a peníze,“ uvedl deníku Echo24.cz aktivista Ondřej Mazura, který se angažuje mimo jiné kolem pražské Kliniky či iniciativy Stop nenávisti.

K incidentu došlo během třídenní návštěvy prezidenta v Pardubickém kraji. V pátek vystoupil Miloš Zeman s projevem na náměstí v Letohradu, kterému přihlížely stovky lidí. Ve chvíli, kdy mu místní starosta Petr Fiala předával dárkové balení sklenic na víno, začal Mazura skandovat „Špína, hnus, fašismus!“. Záhy ho obklopili místní policisté a po dohodě s prezidentskou ochrankou ho odvezli na služebnu k výslechu. Na incident upozornil server idnes.cz.

‚Postrkovali mě. Zkoušeli, co vydržím‘

„Nejdříve ke mně přistoupili muži v oblecích. Snažili se mě uklidnit, lehce mě postrkovali a zkoušeli, jestli to vydržím. Čekal jsem na zákonnou výzvu. To pak jeden z policistů udělal a já jsem mu ukázal občanský průkaz. Sdělili mi, že jsem podezřelý z narušení ohlášeného shromáždění, a odvezli mě na služebnu. Výslech byl celkem rychlý, dali mi i dýchnout,“ doplnil Mazura.

Na Twitteru to posléze glosoval hradní mluvčí Jiří Ovčáček, který mladého aktivistu označil za fašistu. „Fašisté se projevovali tím, že narušovali shromáždění svých oponentů, to je obecně známá věc. A každé chování, které je v tomto směru napodobuje, ač se schovává za údajný antifašismus, není důvodem ke chvále. V Letohradu byly stovky občanů, které přišly na diskuzi s panem prezidentem. Cílem onoho mladíka bylo pouze na této akci se mediálně zviditelnit, stejně jako v případě návštěvy prezidenta ČLR,“ komentoval serveru Ovčáček.

Proti tomu se aktivista ohrazuje, podle něho jde o klasickou rétoriku Hradu. „Touto rétorikou se snaží rozdělovat společnost na dva tábory – na podporovatele pana prezidenta při další volbě a na fašizující pražskou kavárnu. Berou pojmy a dávají jim nesmyslný význam. Pan prezident má zkušenosti a umí v tom chodit,“ dodal Mazura.

Zásahy proti Zemanovým odpůrcům se množí

Během cesty prezidenta po Pardubickém kraji proti němu protestovali i další lidé. Na páteční akci v Letohradu postávala s transparentem „Stydím se za svého prezidenta“ skupinka studentů. O den dříve na shromáždění v Poličce zas několik lidí přineslo červené karty a transparent „Zeman není gentleman“. Proti tichým demonstrantům hradní bodyguardi nezasáhli. „Není žádný důvod na ně reagovat, pokud kultivovaně vyjadřují svůj nesouhlasný názor,“ uvedl Ovčáček.

Přesto se policejní zásahy a stíhání odpůrců Miloše Zemana napříč Českem množí. Vysvětlení na policii musela například podávat desítka lidí, která proti Zemanovi demonstrovala transparenty během jeho březnové návštěvy Bochova na Karlovarsku. Nejvíce ovšem proslul akt členů skupiny Ztohoven, kteří se před soudem ocitli za vyvěšení červených trenýrek nad Pražským hradem loni na podzim. Soud nakonec rozhodl, že trestný čin spáchán nebyl.

Výrazně policie zasahovala také v souvislosti s návštěvou čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Česku letos na jaře, který dorazil na základě pozvání prezidenta. Pod záminkou bezpečnostních opatření prokazatelně bránila čínské vítače a naopak zasahovala proti lidem s tibetskými vlajkami. Vyvěsila ji i Nadace Via, která sídlí v budově ve vlastnictví Správy pražského hradu. Ta ji nařídila stáhnout.

20. září 2016