Jsou pražské hřbitovy „pašalíkem pro kmotříčky“? Spor řeší magistrát
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Pražští zastupitelé budou dnes řešit lednové odvolání Martina Červeného z postu ředitele Správy pražských hřbitovů. K prošetření jeho odchodu je vyzývají občané prostřednictvím petice a zároveň chtějí, aby se do čela příspěvkové organizace vrátil. Mohou se opřít i o podporu koaliční Trojkoalice i opozice. Sám Červený si podpory váží a odvolání považuje za účelový a politický krok ze strany ČSSD.
Exšéf příspěvkové organizace Správy pražských hřbitovů Martin Červený byl odvolán v lednu 2017 na návrh odpovědného radního Daniela Hodka (ČSSD) na základě auditu, který si město nechalo zpracovat v roce 2015. Podle Hodka byla odhalena závažná pochybeních v hospodaření organizace. Červený to odmítá a říká, že nepochybil, ale pouze neposlouchal úkoly, které od členů ČSSD přicházely.
„Od začátku (podzim 2012 – pozn. red.) mého působení na pozici ředitele se na mě obraceli lidé, kteří vystupovali jako emisaři politiků pražského magistrátu. Nejčastěji to byl Pavel Jaroš, který vystupoval jménem radních z ČSSD. Jelikož měl prokazatelně zmocnění samotných radních, zdá se, že i relativně malá a „chudá“ organizace je zajímavým pašalíkem pro lokálního kmotříka,“ uvedl pro Echo24 Červený.
Místostarosta Prahy 13 Pavel Jaroš je podle informací webu Českého rozhlasu mužem, který byl prostředník mezi hřbitovy a pražským magistrátem. Několik let také působil jako tajemník či ekonomický poradce na ministerstvu zahraničí v několika vládách ČSSD.
Kontakty ze strany ČSSD se podle Červeného zintenzivněly od voleb 2014, kdy pohřebnictví spadlo do gesce ČSSD. „Zatímco ostatní oťukávali, kam až mohou zajít a jaká je má ochota se s nimi bavit, Jaroš se choval jako jakýsi stínový radní. Měl o fungování organizace jasné představy, které se ovšem neslučovaly s těmi mými. Rozcházeli se zejména v personálních otázkách a v oblasti veřejných zakázek. Poslední kapkou byla zakázka na svoz a likvidaci hřbitovního odpadu, kterou jsem vysoutěžil jinak, než jsem měl a také to, že jsem odmítl vyhodit technického náměstka (Vladimír Vyčichlo, který skončil měsíc po Červeném a na starosti měl zadávání veřejných zakázek – pozn. red.). Pak už se na mne nikdo neobracel a za krátko přišel audit,“ dodává pro Echo24 Červený.
Redakce Echo24 o reakci na výroky Martina Červeného požádala i Pavla Jaroše. „Vyjádření pana Červeného pro tisk nemá cenu komentovat,“ uvedl krátce Jaroš. K celé věci se odmítl podrobněji vyjádřit i odpovědný radní Daniel Hodek. Jeho asistentka Kristýna Šohajová pro Echo24 řekla, že radní je časově zaneprázdněn a že celou situaci nemá čas komentovat.
Audit byl Červenému předložen loni v říjnu, kdy podle jeho slov dostal jeden den na to, aby se k závěrům vyjádřil. Následně byl v lednu, v den odvolání Červeného, rozeslán i radním.
Audit je absolutně nepřesvědčivý
Podle radní Petry Kolínské z Trojkoalice však dokument například neobsahuje vyjádření auditovaného subjektu, tedy Správy pražských hřbitovů, což by podle ní být mělo. Navíc v něm nespatřuje důkazy pro odvolání Červeného.
„Je to absolutně nepřesvědčivé, pro mě je to jako výsměch. Audit neslouží k trestání a popravování lidí, ale k odhalování nedostatků a jejich nápravě. Mělo by to být spíše součástí prevence,“ řekla pro Echo24 Kolínská s tím, že z výsledků naopak vyplývá, že za dobu, kdy byl Červený ředitelem, došlo k úspoře financí a že je jednoznačně pro to, aby byl do funkce ředitele vrácen.
To prosazuje i opoziční TOP 09. Podle jejích členů navíc audit nebyl zastupitelům ani předložen. „Já jsem audit třeba vůbec neviděl,“ řekl pro Echo24 předseda klubu zastupitelů hl. m. Prahy Václav Novotný. Červený podle TOP 09 správu hřbitovů jednoznačně posunul kupředu, ekonomicky, provozně i marketingově. „Doufáme, že rada na základě doporučení zastupitelstva vrátí Červeného zpět,“ dodal pro Echo24 Novotný.
Zda by to sám Červený přijal podle něj záleží především na tom, jak by zastupitelé tento krok zdůvodnili. „Cítím ale velkou zodpovědnost k lidem, kteří se za mne postavili, vystoupili na jednání zastupitelstva, podepsali petici, psali dopisy,“ uvedl pro Echo24 Červený.
Červený je jen dalším v řadě
Podle opoziční TOP 09 se navíc jedná o soustavný tlak radních a Červený je jen dalším v řadě. „Po řediteli botanické zahrady, Institutu plánování a rozvoje je Martin Červený jen další ředitelem příspěvkové organizace, který je odvolán a nemusí být poslední,“ řekl Novotný.
„Jestli to tak funguje i u ostatních městských firem, nevím, ale pokud by terčem klientelismu a čachrů s veřejnými penězi měly být právě a jenom hřbitovy, bylo by to možná ještě odpornější, než to, že jsou jen článkem v řetězu,“ komentoval dále situaci kolem hřbitovů Červený.
Celou situací kolem odvolaného Červeného se navíc zabývá i kontrolní komise. Podle její předsedkyně Jaroslavy Janderové (ODS) nejsou zatím žádné závěry a jednání budou pokračovat v květnu. Komise navíc podle Janderová ani nemůže posuzovat hospodaření organizace, to je plně v kompetenci auditora. Komise může v této věci posuzovat podněty občanů, což je právě zmíněná petice, kterou na jednání doporučila a jejímž prostřednictvím se vůbec odvolání Martina Červeného může na zastupitelstvo dostat. Petice by podle Červeného měla mít kolem 1000 podpisů.