Reakce na Zemanovo vydírání

Rektor o cti vyznamenat Bradyho. Gazdíkova alternativa 28. října

Reakce na Zemanovo vydírání
Rektor o cti vyznamenat Bradyho. Gazdíkova alternativa 28. října

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Olomoucký rektor Jaroslav Miller navrhl udělit Jiřímu Bradymu, který prošel Terezínem i Osvětimí a celý život píše a přednáší o hrůzách holokaustu, vyznamenání Univerzity Palackého. Jde o reakci na krok Hradu, který jej údajně ze seznamu oceněných vyškrtl po setkání jeho synovce, ministra kultury Daniela Hermana, s dalajlamou. Rektor na sociální sítí uvedl, že by tím byla univerzita poctěna. Návrh akademického ocenění okamžitě podpořilo několik set lidí. Rektor ČTK řekl, že již kontaktoval s tímto záměrem Bradyho dceru.

„Napsal jsem jeho dceři s tímto návrhem a uvidím, zda mi odpoví. A pokud ano, zda se jí a panu Bradymu bude návrh líbit. Na facebooku jsem v této chvíli dal najevo, že jsem k tomu připraven a byla by to čest pro UP i pro mne osobně,“ řekl ČTK rektor Miller.

Rektor se s Jiřím Bradym, který se za svou činnost dočkal ocenění po celém světě, potkal osobně ještě jako student v Kanadě, kde se účastnil jeho přednášek o jeho sestře Haně. „Pokud byl Hradem opravdu vyškrtnut ze seznamu oceněných 28. 10. z uvedených malicherných příčin, bude Univerzita Palackého v Olomouci poctěna, pokud pan Jiří Brady přijme akademické ocenění z mých rukou. Alespoň bychom zachránili čest České republiky a uctili člověka, jenž pro republiku něco udělal,“ uvedl na sociální síti rektor, jehož univerzita byla jednou z těch, která vyvěsila ve středu tibetskou vlajku.

Podle Millera měl osmaosmdesátiletý Brady výjimečně tragický život. „Přesto zůstal laskavým a pokorným člověkem, který republice pomáhal po roce 1989,“ doplnil pro ČTK rektor. Návrh představitele olomoucké univerzity, který zveřejnil na sociální síti v pátek večer, vzbudilo okamžitě velký ohlas. Do dnešního rána jej podpořilo přes 700 lidí, dalších několik desítek jej také sdílelo.

Informace o neudělení vyznamenání Jiřímu Bradymu vyšla najevo v pátek. Strýc ministra Hermana (KDU-ČSL) Aktuálně.cz sdělil, že ho o chystaném vyznamenání k 28. říjnu cenou T. G. Masaryka informoval ředitel hradního protokolu Jindřich Forejt. Volal mu osobně minulý týden v pátek, uvedl Brady. Hrad jej podle ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) vyřadil ze seznamu poté, co se Herman sešel s dalajlamou. Byl prý na to dopředu upozorněn. To, že Brady měl být původně vyznamenán, potvrdila médiím i jeho dcera Lara. Hrad to však popřel, podle mluvčího Jiřího Ovčáčka nebyl žádný seznam oceněných oficiálně ani neoficiálně uveřejněn.

Jiří Brady přežil Terezín, Osvětim i pochod smrti. Jeho třináctiletá sestra Hana zemřela v plynové komoře, v Osvětimi zemřeli i oba rodiče. V roce 1949 emigroval do Rakouska, odkud se dostal v roce 1951 do Kanady. Pomáhal zde dalším emigrantům, s jedním založil úspěšnou instalatérskou firmu. Obhajoval také lidská práva a vydával svědectví o hrůzách holocaustu.

Protihradní akce

Místopředseda Poslanecké sněmovny Petr Gazdík (STAN) kvůli chování Hradu kolem vyznamenání Jiřího Bradyho zorganizuje alternativní akci na připomenutí státního svátku 28. října. Informoval o tom na Facebooku. Na Staroměstské náměstí místo na Hrad si podle něj přijdou vznik Československa připomenout například ministr kultury Daniel Herman, ministr zemědělství Marian Jurečka (oba KDU-ČSL) či Petr Pithart. Aktuálně již není možné mlčet, řekl Gazdík ČTK.

Petr Gazdík - FOTO: Facebook

Herman v pátek řekl, že ho prezident Miloš Zeman osobně vyzval, aby zrušil svou plánovanou schůzku s tibetským duchovním dalajlamou. V opačném případě mu pohrozil, že neudělí jeho strýci Bradymu státní vyznamenání. Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček dnes tuto informaci pro Radiožurnál popřel. Brady, který prošel Terezínem i Osvětimí a přednáší o hrůzách holokaustu, uvedl, že Hrad ho o jeho vyznamenání informoval. V seznamu lidí, které má prezident vyznamenat 28. října, ale Brady podle Hermana i podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) nyní není.

Gazdík řekl, že v situaci, kdy se státní vyznamenání udělují podle politických názorů příbuzných, už není možné mlčet. "To se dostáváme někde do polototalitního nebo totalitního režimu, to jsme zažili za komunismu nebo fašismu," řekl ČTK. Mou povinností jako ústavního činitele je uctít státní svátek, rád bych to ale udělal důstojným způsobem, proto ho chceme oslavit někde jinde a nějak jinak, dodal.

Uskutečnění akce se nyní narychlo připravuje na koleni, ale o to s větším srdcem, řekl Gazdík. Dnes ráno už požádal magistrát o zábor náměstí. "Těší mě, že tam vystoupí Daniel Herman, Petr Pithart, Michal Horáček a další," dodal. Na akci se podle něj budou podílet i neziskové organizace, které ale nechtěl jmenovat.

Gazdík věří, že na akci přijdou zákonodárci z různých poslaneckých klubů. Svou účast ČTK potvrdil Herman. "Na Hrad letos rozhodně nepůjdu. O důstojné připomínce 28. října jsem mluvil s p. Gazdíkem. Jsem připraven podpořit tuto akci lidí dobré vůle," napsal ministr ČTK v textové zprávě.

Svou neúčast na Hradě potvrdil na twitteru i Jurečka. "Svojí účastí nechci přispívat k dojmu, že je vše v pořádku, když pravda a láska jsou na Hradě na úbytě," napsal. Pokud se mám rozhodovat mezi tím, zda věřit mluvčímu prezidenta Jiřímu Ovčáčkovi, nebo Bradymu, který prošel Terezínem a Osvětimí, mám v tom naprosto jasno, dodal

,

22. října 2016