Trumpův ministr se loni dvakrát sešel s ruským velvyslancem
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Současný ministr spravedlnosti USA Jeff Sessions během loňské kampaně před americkými prezidentskými volbami dvakrát jednal s ruským velvyslancem ve Spojených státech. Sessionsův úřad to oznámil ve čtvrtek poté, co na schůzky upozornil list The Washington Post.
Ministerstvo je nadřízené Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI), který nyní vyšetřuje údajné zásahy ruských hackerů ve prospěch pozdějšího vítěze voleb Donalda Trumpa. Bílý dům podle televize CNN informace označil za další příklad manipulativního nátlaku demokratů na prezidenta.
Sessions se v prvním případě s ruským ambasadorem sešel jako tehdejší člen senátního výboru pro ozbrojené složky, podruhé to bylo v rámci setkání amerických politiků se skupinou velvyslanců.
„Nikdy jsem se nesešel s žádným ruským představitelem, abych s ním diskutoval o tématech kampaně. Nemám ponětí, co tahle obvinění znamenají. Jsou falešná,“ uvedl podle CNN Sessions.
Podle agentury AP tato zjištění patrně vyvolají tlak na to, aby Sessions nezasahoval do zmíněného probíhajícího vyšetřování. Média, která Trump opakovaně označuje za šiřitele falešných zpráv, považují za problém mimo jiné fakt, že se o kontaktech s velvyslancem Sessions nezmínil během slyšení v Senátu před svým potvrzením do funkce, kde byl na ruskou roli v kampani přímo tázán.
Někteří demokratičtí zákonodárci včetně šéfky demokratů ve Sněmovně reprezentantů Nancy Pelosiové již vyzvali ministra k rezignaci. „Sessions není způsobilý vykonávat funkci nejvyššího úředníka v zemi zodpovědného za policii a musí odstoupit,“ uvedla v prohlášení.
Výbor pro tajné služby Sněmovny reprezentantů tento týden zahájil vyšetřování údajných kontaktů mezi Trumpovým týmem a Moskvou během kampaně, kterou se podle některých zpravodajských zdrojů snažili Rusové ovlivnit v Trumpův prospěch. Zatímco podle republikánských členů výboru se přesvědčivé důkazy nenašly, demokraté chtějí vyšetřování co nejpodrobnější.
Utajované kontakty s ruskou ambasádou z doby před Trumpovou inaugurací stály v lednu místo Trumpova bezpečnostního poradce Michaela Flynna.