Novinářům hrozí za použití příliš složitých slov pokuta

Socha orla na pozadí tádžikistánské vlajky. - Shuttestock
Novinářům hrozí za použití příliš složitých slov pokuta

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Tádžická vláda oznámila, že bude pokutovat novináře. Až 100 dolarů (v přepočtu 2 400 korun) budou muset zaplatit ti z nich, kteří ve svém příspěvku použijí příliš složitá slova, která nebudou srozumitelná pro běžné čtenáře, píše server Russia Today. Dalších 150 až 200 dolarů by měla zaplatit i mediální společnost zaměstnávající dotyčného žurnalistu.

„Jsou například tací novináři, kteří během jednoho dne použijí až deset slov, která nejsou pro pravidelného čtenáře, diváka nebo posluchače srozumitelná. Tím, že to dělají, porušují normy oficiálního jazyka,“ řekl k tomu Gavkhar Sharifzoda, šéf Středoasijského výboru zabývajícím se národními terminologiemi. Podle něj existují pravidla pro dodržování norem oficiálního jazyka, kterými jsou všichni povinni se řídit.

Tato středoasijská republika svět v minulosti překvapila už několikrát. Tádžičtí představitelé například zakázali svým obyvatelům, aby pojmenovávali novorozence cizími jmény. V květnu letošního roku zde pak proběhlo referendum, v němž 94,5 procent hlasů schválilo ústavní změny, které umožňují prezidentu Imomali Rachmonovi stát se doživotní hlavou státu. Loni parlament Rachmonovi udělil titul Vůdce národa a přiznal mu doživotní imunitu před trestním stíháním.

Třebaže Západ Rachmona dlouhodobě kritizuje za nerespektování náboženských svobod, tamní obyvatelé jej drtivě podporují. Zejména mu připisují velkou zásluhu za ukončení pětileté občanské války, která propukla v zemi v roce 1992 jen měsíc po vyhlášení nezávislosti a skončila dohodou s islamistickou opozicí.

Obyvatelé jedné z nejchudších postsovětských republik schválili spolu s prodloužením Rachmonových pravomocí celou sérii ústavních změn, mezi nimi i snížení věkové hranice pro zvolení hlavou státu. To má podle analytiků umožnit, aby se řízení země ve volbách v roce 2020 ujal Rachmonův syn Rustam, kterému je 29 let. Změny v ústavě a referenda doposud umožnily třiašedesátiletému Rachmonovi úspěšně kandidovat v prezidentských volbách čtyřikrát.

3. srpna 2016