Britským letištím hrozí prudký úbytek cestujících
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Počet cestujících na britských letištích by se mohl propadnout až o zhruba dvě pětiny, pokud britská vláda do října příštího roku neuzavře s Evropskou unii prozatímní dohodu o letecké přepravě. Vyplývá to podle agentury Reuters ze studie, kterou nechala vypracovat přední britská letiště.
Absence záruky budoucího přístupu k trhu EU s leteckou přepravou by podle studie mohla vést k rušení letů a způsobit újmu britské ekonomice. V nejpesimističtějším scénáři počítá studie v období od března 2018 do března 2019 s poklesem počtu pasažérů na předních britských letištích o 41 procent.
Británie by měla EU opustit v březnu 2019. Podle studie je nicméně zapotřebí, aby vláda zajistila dohodu v dostatečném předstihu, protože řada cestujících si letenky rezervuje měsíce před plánovanou cestou.
„Vyzýváme EU a britskou vládu k co nejrychlejší prozatímní dohodě o letecké přepravě,“ uvedl mluvčí letištní společnosti Manchester Airports Group, která provozuje například londýnské letiště Stansted. „Do prodeje brzy půjdou letenky pro lety v době po brexitu a aerolinky i cestující potřebují od EU a britské vlády záruku, která jim umožní dělat plány pro budoucnost,“ dodal.
Mluvčí londýnského letiště Heathrow vyjádřil přesvědčení, že britská vláda si je vědoma důležitosti letecké přepravy. „Letecká přeprava je pro britskou ekonomiku naprosto klíčová a my jsme odhodláni dosáhnout správné dohody pro Británii,“ uvedl mluvčí britské vlády.
Generální ředitel irské nízkonákladové letecké společnosti Ryanair Michael O‘Leary tento měsíc poukázal na rostoucí hrozbu narušení letecké přepravy v důsledku brexitu. Ryanair je z hlediska počtu cestujících největším leteckým přepravcem v Evropě.