Schwarzenberg o kandidátech na prezidenta

Schwarzenberg: ,Zemana dohnala jeho nemoc. Já kandidovat nebudu.‘

Schwarzenberg o kandidátech na prezidenta
Schwarzenberg: ,Zemana dohnala jeho nemoc. Já kandidovat nebudu.‘

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Karel Schwarzenberg i navzdory vysokému věku míří znovu do boje o poslanecké křeslo. Jako číslo jedna pražské kandidátky TOP 09 a jako čestný předseda strany burcuje, že je potřeba „vyrazit tady z toho smradu na čerstvý vzduch a změnit českou politiku“. V rozhovoru pro deník Echo24 naopak vyvrátil, že by uvažoval o další kandidatuře na prezidenta. „Jsem už starej dědek. Opravdu tady nemá býti dědkokracie,“ řekl a dodal, že na zdraví Miloše Zemana se nepodepsal věk, ale „jeho nemoc“.

Jednou ze stran, se kterou se TOP 09 utká v podzimních volbách do Poslanecké sněmovny, bude i nově vzniklá koalice Starostů (STAN) a KDU-ČSL. Tuto koalici jste označil za „podivnou“. Proč?

Poněvadž je to koalice, v politice tolik vzácný úkaz, dvou stran, které usilují o stejné voličstvo. Z toho přirozeně nastanou pozdější spory. Ale smysl malé koalice je, když pokrýváte různá spektra voličstva. To bylo dokavaď jsme byli se Starosty spojení my. Oni byli silnější na venkově a v menších městech a my ve velkých městech. Tady se to ale kryje, proto jsem řekl, že to je podivná koalice. Teď je kolem nich velký mediální rozruch, všichni o nich píší jako o budoucnosti – především v novinách pana Babiše, což ve mně budí jisté podezření, jestli to celý není trošku podpořeno. Uvidíme. Mám rád a vážím si pana Gazdíka (Petr Gazdík, předseda STAN, pozn. red.), vážím si pana Hermana (Daniel Herman, nově zvolený místoppředseda KDU-ČSL, pozn. red.), ale jak říkám, je to poněkud podivné.

Myslíte si, že má tato koalice šance na to, aby prorazila do sněmovny?

Šance má každý. A naděje umírá, jak známo, jako poslední.

Po novém roce nás také čekají prezidentské volby. Co říkáte na kandidáty, kteří zatím oznámili svoji kandidaturu? Je tam nějaké jméno, které vás oslovilo?

Já bych řekl, že poměrně nejrozumnější volba bude pan Drahoš, poněvadž všichni ostatní mi nepřipadají jako seriózní kandidáti na úřad prezidenta České republiky.

Karel Schwarzenberg - foto: jan zatorsky

Čím konkrétně vás Jiří Drahoš přesvědčuje v tom, že je nejrozumnějším kandidátem?

Jeho minulost – byl předsedou Akademie věd. Několikrát jsem se s ním v této souvislosti potkal. Vážím si ho.

Co další kandidát – Michal Horáček? Ten podle vás nesplňuje ty předpoklady a kritéria pro funkci prezidenta?

Pan Horáček jde odvážně do toho, toho si cením. Nicméně řekněme: jeho profesionální minulost není ideální příprava pro úřad prezidenta.

Navrhne TOP 09 vlastního prezidentského kandidáta?

Myslím, že ne. Podíváme se, kdo se vyvrbí jako rozumný a nadějný kandidát a toho podpoříme. Nemá smysl, aby každá politická strana postavila vlastního kandidáta.

Je názorem celé TOP 09, že tím rozumným a nadějným kandidátem by měl být Jiří Drahoš? Už jste se o tom bavili?

Nikoliv oficiálně.

Nemůžu se nezeptat: vaše kandidatura je passé?

Jsem dědek starej. Mám nechat mladší. Opravdu tady nemá býti dědkokracie. Myslím, že bych jenom šel všem na nervy.

A co říkáte na zdravotní stav pana prezidenta Miloše Zemana, na kterém se už také podepisuje věk a který podle všeho úplně dobře nezvládá třeba různé zahraniční návštěvy…

Nikoliv věk! Protože když jsem byl tak starý jako on, byl jsem mnohem čilejší. Jsem opravdu o několik let starší, taky teď pajdám jako on. Ne, tady se podepsala, řekněme, jeho nemoc.