Ministr financí si kvůli Čapímu hnízdu nestěžoval. Komu se nelíbí vyšetřování?
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Kvůli prošetřování zneužití dotace v kauze Čapí hnízdo ministra financí Andreje Babiše si někdo stěžoval na postup městského státního zastupitelství. Nad celou kauzou proto musí nyní provést dohled vrchní státní zastupitelství. Ačkoliv se nabízí, že stěžovatel byl sám Babiš, podle vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové od ministra financí stížnost nepřišla. Komu se tedy dosavadní prošetřování nelíbí a co konkrétně mělo být špatně, není jasné.
V úterý se objevily informace, že se kolem vyšetřování kauzy zneužití padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo dějí podivné věci. Jedna z nich byla, že nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman měl náhodou navštívit městského státního zástupce Jaroslava Šarocha, který má kauzu na starost, a vyptávat se na podrobnosti v případu. Druhá informace byla, že po dvou dnech měl údajně spis zmizet z Šarochovy kanceláře a skončit na vrchním státním zastupitelství, které mělo celou kauzu převzít.
Návštěvu u Šarocha ale popřel pro server Echo24 sám nejvyšší státní zástupce Zeman. „Není to pravda,“ uvedl serveru a informaci přirovnal k vtipům o rádiu Jerevan. V tiskové zprávě celou věc označil tiskový mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství za dezinformaci. Že ke schůzce nedošlo, uvedl pro server Echo24 také zdroj z městského státního zastupitelství.
Na prošetřování dohlédne Bradáčová
Spis je ale nakonec opravdu v rukou zástupců z vrchního státního zastupitelství, a to protože si někdo stěžoval na Šarochův postup. „Žádnou kauzu vrchní státní zastupitelství nepřevzalo. To je informace, která je zcela nepravdivá. Dozor má ve věci stále městské státní zastupitelství. Zahájili jsme ale dohled,“ uvedla pro server Echo24 Lenka Bradáčová.
Jednotlivé stupně státního zastupitelství mají totiž mezi sebou dohledovou povinnost. Dohled přichází na řadu právě ve chvíli, kdy si někdo ze subjektů trestního řízení stěžuje na postup dozorujícího státního zástupce. „Pokud dozorující státní zástupce vyhodnotí podnět jako stížnost na své postupy, je povinen to dát k posouzení. Vrchní státní zastupitelství ale neiniciovalo dohled. Ten spis nám byl postoupen a tak jsme se dozvěděli, že si někdo stěžoval,“ vysvětlila Bradáčová.
Stížnost přitom může přijít od osob, proti kterým je trestní řízení vedeno, nebo osob poškozených, podezřelých či zúčastněných. Nabízí se tedy otázka, zda si na postup Šarocha stěžoval přímo hlavní aktér kauzy Čapí hnízdo, tedy ministr financí Andrej Babiš. „Tam vám to mohu vyloučit. Nemám ráda spekulace. Ale neřeknu vám, které subjekty to mohou být, protože je nemůžeme v trestním řízení zveřejňovat. Ale mohu vám říci, že tato osoba to nebyla. Aby kolem toho nevznikly nějaké dohady,“ uvedla Bradáčová.
Jasné není ani to, co konkrétně se stěžovateli nelíbilo. „Já vám neřeknu, co je obsahem stížnosti, protože vám to ani říct nemohu,“ uvedla Bradáčová. Lidé si podle ní ale nejčastěji stěžují na to, že v průběhu řízení státní zástupce nerespektoval jejich práva.
Šetření v kauze nadále probíhá a na starost ho má stále Šaroch. „Prošetřování běží nezávisle na dohledu,“ dodala Bradáčová. Vrchní státní zastupitelství bude zjišťovat, zda zpětně nedošlo při jeho práci k pochybení a zda eventuálně mohlo nějakým způsobem ovlivnit podstatu celého případu, například kvalitu a zákonnost důkazů.
Kauzou Čapí hnízdo se zabývá policie a prověřuje ji také Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF). Farma patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. Poté změnila formu vlastnictví, a nebylo tak možné dohledat její majitele. Díky změně dosáhla na evropskou dotaci, kterou by jako firma z koncernu Agrofert podle všeho dostat nemohla. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila mezi firmy Agrofertu. Babiš loni v březnu řekl, že v době získání dotace vlastnili farmu jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky.