Zfalšovalo Rusko miliony hlasů? Statistik o masových podvodech
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Vládnoucí strana Jednotné Rusko napojená na ruského prezidenta Vladimira Putina mohla v nedělních volbách podvodem získat až dvanáct milionů hlasů. Uvedl to fyzik a datový analytik Sergej Špilkin, který se ruskými parlamentními a prezidentskými volbami dlouhodobě zabývá. Držitel nezávislé ceny PolitProsvet za politickou a statistickou analýzu zveřejnil výsledky sledování na svém blogu a posléze tyto informace potvrdil i pro Rádio Svobodná Evropa.
„Výsledky současných voleb do Státní dumy byly zfalšovány ve stejné míře, jako předchozí parlamentní a prezidentské volby v letech 2011, 2008 a 2007, což byly nejvíc falzifikované volby v celé postsovětské historii,“ prohlásil Špilkin pro Svobodnou Evropu.
Analytik odhaduje, že Jednotné Rusko vedené premiérem Dmitrijem Medveděvem mohlo podvodem získat až dvanáct milionů hlasů.
K volbám do ruské Státní dumy se v neděli dostavilo 47,8 procent obyvatel, Jednotné Rusko získalo podle oficiálních výsledků přes 54 procent hlasů, čímž si zajistilo 343 křesel z celkových 450 v dolní komoře parlamentu.
Špilkin sestavil podle informací uvedených na oficiálních stránkách volební komise graf volební účasti ve všech 95 800 volebních místech v zemi. V řádně probíhajících volbách by takový graf tvořil klasickou zvonovitou křivku, jejíž vrchol by znázorňoval celkovou průměrnou účast u voleb. Špilkinův graf však ukazuje zvonovitou křivku, která vystoupá k 36procentní účasti, aby posléze začala strmě stoupat až k 70procentní účasti a zase strmě klesat.
Špilkin zdůrazňuje, že většina těchto „extra hlasů“ ve volebních místnostech s nadprůměrnou účastí byly určena právě vládnoucí straně.
„Nejjednodušší způsob podvodu ve volbách, co se týče finančních výdajů i intelektuální námahy falzifikátorů, je jednoduše přidat hlasy ve prospěch protěžované strany nebo kandidáta,“ vysvětluje Špilkin. Na těchto volbách je podle analytika zvláštní to, že v porovnání s těmi předchozími není vidět převod z hlasů z jedné strany do druhé.
„To je možná známka dobrého vlivu Elly Pamfilovové,“ naráží Špilkin na fakt, že letos v březnu usedla do vedení volební komise tato právní aktivistka s cílem zajistit svobodné demokratické volby. Ta nyní odmítá, že by došlo k systematickým podvodům, i když připustila dílčí podvody v některých volebních místnostech, a prohlašuje výsledky za legitimní.
Také ruská generální prokuratura v úterý popřela, že by během hlasování došlo k výraznějšímu pochybení. Rovněž poznamenala, že počet stížností byl výrazně nižší než v u předchozích voleb.
Podle Špilkina je tentokrát složitější než v předchozích letech určit, jak podvody v současných volbách mohly ovlivnit volební výsledky. Nicméně s 343 hlasy v parlamentu má vítězná strana pohodlnou většinu i na změny v ústavě.
Statistik zdůrazňuje, že se svou analýzou nesnaží naznačit, že by se při řádně probíhajících volbách probojovaly do dumy jiné strany. „Je pravděpodobné, že by nastaly nějaké změny na úrovni jednomandátních distriktů v místech jako je Moskva a Petrohrad,“ říká. Na federální úrovni však postavení opozice podle něj nadále vypadá zcela beznadějně.