Vláda schválila peníze havířům bez Babiše. Ten teď protestuje
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Vláda ve středu těsnou většinou schválila kompenzace pro propuštěné horníky z dalších dolů v Česku. Havíři pracující na povrchu ovšem budou mít méně než horníci z OKD, kterým vláda kompenzace schválila už v květnu. Proti vyplácení kompenzací dalším horníkům je vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO), který v době hlasování nebyl v místnosti. Vláda na něj prý měla počkat, premiér Bohuslav Sobotka však nevidí důvod, proč by ministři nemohli hlasovat bez něj.
Ministr financí si po schválení návrhu stěžoval, že premiér Sobotka nepřerušil jednání, přestože v době hlasování nebyl sám Babiš přítomen. Na ministra, kterého se rozhodnutí kabinetu týká, se přitom údajně běžně čeká. Přestože si Babiš nemyslí, že by ostatní ministři využili jeho nepřítomnosti úmyslně, na výsledek hlasování si později postěžoval na svém twitterovém účtu.
„2koalice ČSSD-KDU nás přehlasovala v podpoře Tykačových horníků. Daňové poplatníky to bude stát 867 milionů do roku 2023,“ napsal Babiš.
2koalice ČSSD-KDU nás přehlasovala v podpoře Tykačových horníků. Daňové poplatníky to bude stát 867 milionů do roku 2023.
— Andrej Babiš (@AndrejBabis) 5. října 2016
Podle návrhu mají do roku 2018 činit celkové náklady na kompenzace asi 200 milionů korun, do roku 2023 pak zhruba 650 milionů.
Výše navrhované kompenzace pro propuštěné havíře, kteří pracují na povrchu, má být nižší, než se původně uvažovalo. Měsíčně jim má být vyplaceno 5300 Kč namísto 7000 korun. Výplata kompenzací se má týkat mj. pracovníků hnědouhelného dolu ČSA, zaměstnanců uranových dolů v Dolní Rožínce nebo firmy Slezská důlní díla, která se v minulosti vydělila z OKD. Horníci propuštění z OKD dostanou vyšší částky.
Horníci propuštění z hlubinných dolů mají měsíčně dostat 8000 Kč. Výplata příspěvku má trvat maximálně pět let.
Vláda před rokem rozhodla, že limity těžby uhlí se na severu Čech prolomí pouze v dole Bílina. V ČSA, kde těží Severní energetická, ovládaná miliardářem Pavlem Tykačem, zůstávají zachovány. Ředitel Hnutí Duha Jiří Koželuh po dnešním rozhodnutí vlády řekl, že by nyní považoval za absurdní vracet se v budoucnu k otázce prolomení limitů v ČSA. Podle ekologů by peníze na dávky pro horníky měl kabinet získat od majitelů firem prostřednictvím zvýšení poplatků za těžbu.
Odboráři i Ústecký kraj schválení kompenzací přivítali. Podle ústeckého hejtmana Oldřicha Bubeníčka (KSČM) je pouze škoda, že rozhodnutí nepadlo už dříve, ale těsně před krajskými a senátními volbami. Šéf odborů Severní energetické Jaromír Franta míní, že kompenzace ulehčí propuštěným na trhu práce a zamezí poklesu kupní síly obyvatel na severozápadě Čech.
Ministři už o kompenzacích jednali na konci července, ale rozhodnutí odložili. Proti návrhu ČSSD bylo hnutí ANO, lidovci se k němu stavěli rezervovaně. Nové znění návrhu ministerstva průmyslu reagovalo na dohodu s odboráři a premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) právě se zástupci KDU-ČSL, jejíž ministři na základě toho měli přislíbit podporu návrhu. Příspěvek má být hrazen ze státního rozpočtu, kapitoly ministerstva průmyslu.