Rumunsko mohlo mít první ženu a muslimku premiérkou, prezident to odmítl. Proč?

Rumunsko mohlo mít první ženu a muslimku premiérkou, prezident to odmítl. Proč?

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Rumunský prezident Klaus Iohannis v úterý odmítl jmenovat ekonomku Sevil Shhaidehovou premiérkou. Nedal k tomu ale žádné vysvětlení, upozorňuje server The Politico. Prezidentovo rozhodnutí samozřejmě odmítly ty politické strany, jež uspěly v prosincových parlamentních volbách. Ve vzduchu navíc visí nejistota z politické a ústavní nestability v jihovýchodní evropské zemi s 20 miliony obyvatel.

„Pečlivě jsem zvážil pro a proti a rozhodl se tento návrh nepřijmout,“ uvedl Iohannis k nominaci političky, již na premiérku navrhla Sociálnědemokratická strana (PSD). Ta 11. prosince vyhrála volby spolu se svým partnerem liberálním blokem ALDE.

New York Times píše, že prezidentovým důvodem může dle rumunských médií být manžel ekonomky Shhaidehové. Tím je syrský byznysman Akram Shhaideh. Od chvíle, kdy parlamentní většina političku navrhla pro post premiérky, objevily se informace, že je Shhaideh silným podporovatelem vlády syrského prezidenta Bašára Asada. Tyto informace mimo jiné čerpaly z Shhaidehova Facebooku.

Klaus Iohannis - FOTO: Wikimedia Commons/European People's Party

„Zdá se, že má vzhledem k manželovi blízko k podpoře Asadova režimu,“ uvedl bývalý rumunský diplomat Paul Ivan. Dle politického poradce Catalin Dumitra by silná podpora kandidátky na premiérku znamenala problémy Rumunska na poli mezinárodních vztahů. 

Server upozorňuje i na to, že dle tamních médií, jež vycházejí z nejmenovaných zdrojů, byly proti jmenování Shhaidehové rumunské zpravodajské služby. Jiná média vysvětlují odmítnutí Shhaidehové spíše její politickou nezkušeností.

Faktem je, že výběr této dámy byl překvapením. Jen pár měsíců v loňském roce zastávala post ministryně pro místní rozvoj. Má mít ale blízko k lídrovi PSD expremiérovi Liviu Dragneovi. On sám se premiérem stát nemůže kvůli dvouletému podmíněnému trestu za volební podvody a podplácení. 

PSD a ALDE se možná pokusí napadnout prezidenta za nerespektování ústavy. Iohannis má ale podporu opozičních stran.

29. prosince 2016